| andreea1baratiu a întrebat:

La scoala mi-a spus profesoara de informatica ca daca dau examenul ECDL nu mai dau competențe digitale la bacalaureat. Problema e ca eu nu ma pricep la informatica si e si o materie destul de grea. Nu stiu nici ce cere acest examen. Ce ziceti merita sau nu?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa iti mai bati capul la bac merita.
ecdl si competentele digitale sunt niste chestii de baza in utilizarea calculatorului, nu ai nevoie de cunostinte avansate de informatica.

| dullcat a răspuns:

La ecdl inveti sa lucrezi in tot ce tine de Microsoft office, adica word, excel, powerpoint etc.Nu inveti nimic ce tine de programare.Am dat si eu acest examen (care de fapt este pe module, nu este unul singur/unic) iar apoi m-am bucurat sa aflu ca nu imi mai bat capul pentru bac.Stiind cat costa, as zice ca nu merita, mai ales ca in prezent poti invata tot ce vrei sa stii despre lucrul in Microsoft office de pe youtube.Ramane pentru tine sa decizi.Succes.

| Catrice a răspuns:

Dacă și de competentele alea cu întrebări de grădiniță si care nu contează nicăieri va temeți, e jale.laughing

| adryang78 a răspuns:

În acest an nu s-au mai dat competențele digitale la BAC, au fost eliminate. Nu au, oricum, nicio pondere în media de bacalaureat.