| Alexandru390 a întrebat:

Laptopul meu are un singur slot de memorie ram adică 4GB. Dacă îi schimb plăcuța de 4 cu una de 8GB ram și conectez laptopul la un SSD extern el având un HDD, laptopul o să se miște mai repede (smoothly) și poate să îmi ofere și ceva fps în plus în jocuri?
Merge HDD împreună cu SSDul extern și să pun Windows-ul pe ssd-ul extern?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Memorie mai multa e bine sa fie, iar SSD as pune in laptop, deoarece prin USB mai scade putin viteza SSD-ului, in functie si de varianta de USB. Instalarea windows-ului e mai dificila pe SSD exten, iar legatura USB e mai instabila, se mai misca cablul USB, mai apar erori. SSD-ul si RAM-ul nu vor creste fps-ul in jocuri, dar totul se va incarca mai repede si laptopul se va misca mult mai bine.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Vezi si cat ram suporta placa de baza, generatiile mai vechi putin sunt limitate la 8 GB. Eu as pune SSD in laptop si daca mai iei un caddy si renunti la dvd in caz ca are, poti pune si HDD in laptop. Dar sistemul de operare sa fie instalat pe SSD ca sa simti o diferenta majora.