| coyotu18 a întrebat:

Laptopul meu se incinge. Folosesc cooling pad, am schimbat pasta termica de curand, am dat undervolt la cpu si gpu si se incinge. Ieri nu aveam problema asta, dar mi s-a stricat mufa de incarcare de la laptop si sta intr-o pozitie cat sa se incarce. Poate acea mufa stricata sa il incinga? Sau de ce se incinge?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da din cauza mufei clar.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poate fi si mufa de vina, intr-adevar,
dar nu cumva ai gresit ceva la acel undervolt si de atunci se incinge?
Cand nu e o actiune a utilizatorului vinovata, de obicei astfel de probleme apar:
1. in timp
sau
2. cand il stresezi peste puterile lui.

NU ai specificat in ce zona se incinge.
In zona de langa mufa, si eventual, mai slab... in zona bateriei?
Doar acolo e "normal", cand e un defect al mufei.

Temperaturile (CPU si GPU cat sunt)?

Alta intrebare: ai scazut frecventele ieri, dupa ce ai observat ca se incinge?

| coyotu18 explică (pentru NLS):

Le-am scazut in urma cu un an si nu avea probleme

| coyotu18 explică (pentru NLS):

Cpu si gpu ajung la 90° iar apoi scade performanta brusc si scade, dupa care creste iar. Se incinge in zona aceea a mufei unde este si cpu si gpu

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Se incinge la fel si cand nu se incarca? (atunci nu prea are cum sa fie de la mufa, ci de la o racire necorespunzatoare).

L-ai folosit pe vreo patura, sau alte materiale textile de unde putea sa traga praf si scame inauntru?

Ce pasta ai folosit? Ai aplicat-o corect?
Un strat prea gros provoaca temperaturi mari, la fel cand stratul e prea subtire.

| coyotu18 explică (pentru NLS):

Nu pot inverca fara încărcător, bateria nu mai tine decat 10-20 de secunde, am mai miscat azi de mufa si nu se mai incingea la fel de tare, asta cred ca e problema