| Superior a întrebat:

Merita sa trec de la FX8370-E la un i7 7700K sau Ryzenn R7 1700X? Sau astept mai bine, astept pana cand procesorul meu incepe sa moara si iau atuncea un procesor de ultima generatie? Pe mine inca ma tine FX8370-E dar ma tem ca nu o va mai face mult timp. Voi ce ati face?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Diferente in materie de procesoare nu prea vor fi, de exemplu cpu din 2015 vs cpu 2017 e diferenta maxim 10%, observ o mare diferenta pe partea placiilor video, cpu tau ce generatie e? eu unu nu mi as schimba cpu cu kabylake nu vad rostul dar placa video 960 cu 1050TI da, din pacate nu pot, daca ai o generatie mai slaba de cpu de acum 4, 5 ani da merita, da vezi ca se lanseaza si noile placii video

| Cristian0561 a răspuns:

R7 1700x e mai bun, o sa tina mai mult timp decat un i7, daca nu vrei sa te grabesti nu merita sa-l schimbi

| Superior explică (pentru RAY):

Al meu este construit pe arhitectura Piledriver din 2014. Placa video e un GTX 970, care este egalul unui 1060 deci o consider inca o bijuterie de aur (mno, e vopsita in Gold happy ). Ideea e ca dintre un FX 8370-E si un i7 e o diferenta de 117%, dintre el si un R3 Ryzeh este de 12-15%. Si mai e si partea aceea din mine care chiar daca e multumita, e dezamagita cand stie ca poate obtine mai mult, si mai mult, si mai mult.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

Gtx 970 nu e egalul lui gtx 1060!

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu alex nu e partea aia, e partea aia care vrea sa fie mai bun ca alti sau care vrea sa fie apreciata, consider ca ai nevoie mai mult de afectiune emotionala decat de un nou cpu