| MalusDacus a întrebat:

Mi-a trimis cineva un laptop din Italia azi(2 zile cu masina) si piuie la pornire plus ca nu se incarca windows si nu merg tastele atunci cand piuie. Dupa se opreste din piuit imi apare ca se incarca windowsul (7) si dupa ce termina imi apare imaginea albastra de fundal si cursorul fara nici o iconita.Sa fie de windows sau de la bois,ram, procesor? Inainte sa mi-l trimita laptopul mergea perfect, este un Packard Bell.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Da si chestia asta cu procesorul. nu m-am gandit dar e posibil.
cand nu are pasta destula sau nu e curatat, se incinge, pana se opreste singur. cam pe la 80 C (ca sa nu iti arda componentele).
dar sincer nu prea are legatura cu socurile mecanice.

in fine. e bine ca l-ai reparat.

a si sfat. in caz ca incepe sa iti huruie ventilatorul mai tare decat normal, desfa stickerul rotund de pe el si pune o picatura, doua de ulei (daca ai ulei specific cu atat mai bine), cu o pensula sau o pipeta, fix in gaura rotorului. apoi invarte de el pana absoarbe ce ai pus. sterge excesul.

9 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Incearca sa scoti bateria de la bios, apasa de vreo doua trei ori pe butonulò de power, dupa care pune la loc bateria, intra in bios (esc sau f1)si seteaza data si ora, dupa care incearca sa pornesti laptopul.
de asemenea, incearca sa vezi daca boot-eaza in safe mode(f8)si fa un reset de sistem la o data anterioara in timp.
daca nici asa nu merge, probabil ca e o problema hardware, cel mai probabil hard discul.mergi la un expert

| Danzell a răspuns (pentru supermdmario):

Nu e atat de simplu sa scoti bateria CMOS la un laptop.
eu cand mi-am desfacut laptopul prima data era sa il stric.

@Dacus. acel bip-uit poate fi si semnalul sonor atunci cand bagi sau scoti cablul de alimentare.
asa cum a mai zis si Manuel, vezi placutele RAM. sunt ceva mai usor de verificat decat bateria CMOS
pe langa asta e posibil ca atunci cand a fost transportat, sa fi fost lovit (cu, sau fara intentie). cea mai sensibila componenta dintr-un laptop sau un PC desktop este Harddisk-ul.

Daca a fost adus printr-o firma de curierat, trebuia mentionat ca este un pachet fragil.

| MalusDacus explică (pentru Danzell):

Nu am o surubelnita potrivita sa-l desfac acuma, o sa ma duc maine la cineva care se pricepe, oricum nu cred ca e de la windows, dar e posibil sa fie de la frig? 2 zile in masina ma gandesc ca noapte de la condens si frig sa fi fost afectat, mersi de raspuns.

| Danzell a răspuns (pentru MalusDacus):

Ma indoiesc sa fi fost de la condens, sa fi facut scurt la baterie. dar e posibil.

| MalusDacus explică (pentru Danzell):

Ok sa vb cu baiatu ala sa ii zic sa se uite la hard si rami, mersi de sfat!

| supermdmario a răspuns (pentru Danzell):

Eu am un conpaq presario cq 61 si pot sa spun ca se scoate bateria foarte usor, doar desfacand panoul care acopera hardul si ramii si, binenteles, bateria cmos.de altfel, am intalnit si alte laptopuri la care este mai dificil sa scoti bateria, in general cele mai vechi de 5 ani.
cat despre problema in cauza, daca ar fi fost ramii, nu pornea deloc, daca ar fi fost hardul, dadea bsod(totusi este posibil sa fie si hardul)asa ca eu raman la parerea ca este din bios.

| Danzell a răspuns (pentru supermdmario):

La toate se scoate bateria CMOS greu. trebuie sa ajungi pana la placa de baza ca sa poti sa o desfaci. al meu are 2 ani Acer aspire 5740. cele mai usor de desfacut sunt HDD-ul si RAM-ul. acum depinde si de design. dar bateria CMOS e special facuta sa nu fie usor de scos. de aia cel putin la placile de baza de pe calculatoarele desktop sunt puse cat mai spre exterior.
mie nu mi-a aparut bsod-ul cand am avut HDD-ul stricat. cand ma refer la stricat ma refer la stricat mecanic.
daca e stricat mecanic, laptopul se booteaza pana la ecranul similar astuia
http://i44.tinypic.com/8z4rgp.jpg

bsod-ul apare din cauza sistemului de operare cand un proces sau fisier critic al sistemului da eroare.

| MalusDacus explică (pentru Danzell):

Era de la pasta de la procesor si de la tastatura a fost lovit in masina pe durm.

| Danzell a răspuns (pentru MalusDacus):

Da si chestia asta cu procesorul. nu m-am gandit dar e posibil.
cand nu are pasta destula sau nu e curatat, se incinge, pana se opreste singur. cam pe la 80 C (ca sa nu iti arda componentele).
dar sincer nu prea are legatura cu socurile mecanice.

in fine. e bine ca l-ai reparat.

a si sfat. in caz ca incepe sa iti huruie ventilatorul mai tare decat normal, desfa stickerul rotund de pe el si pune o picatura, doua de ulei (daca ai ulei specific cu atat mai bine), cu o pensula sau o pipeta, fix in gaura rotorului. apoi invarte de el pana absoarbe ce ai pus. sterge excesul.

| manuel72 a răspuns:

U placuta de ram sau amandoua sunt defecte.Incearca sa pui doar una si alterneaza-le ca sa vezi care e cea are nu functioneaza(daca piuie e defecta) si schimb-o cu alta buna.