| GroparuVesel a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un mouse si nu i se aprinde led-ul de sub el. Celelalte led-uri ( pentru DPI si inca unul in interior ) functioneaza. La fel si mouse-ul, dar ma deranjeaza. De asemenea, led-ul dinauntru ramane aprins chiar si cu pc-ul oprit.Ce as putea face pentru a nu ramane aprins si sa imi lumineze si led-ul de sub el?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut, laser-ul este infrarosu. Nu il vezi.

Verifica articolul asta la laser mice:http://en.m.wikipedia.org/wiki/Optical_mouse

Si articolul asta:http://www.engineersgarage.com/......aser-mouse

Daca te uiti in descrierea produsului vei vedea ca este laser. Iar in general laserul la mouse este infrarosu. Motivul este ca poate fi periculos daca intra in lumina vizibila sau in ultraviolet pentru copii si persoane care isi pot baga laserul in ochi si sa aiba probleme(in radiatia vizibila forteaza celulele retinei si intreg ochiul, in varianta ultraviolet de asemenea).

4 răspunsuri:
| Anihilatoarea a răspuns:

Esti sigur ca nu e un mouse cu laser si nu unul optic?