| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat o baterie externa de 4000mAh, cat trebuie sa o las la incarcat ca sa fie plina?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Depinde de curentul la care se face incarcarea. Daca acest curent ar fi de 1000mA, incarcarea s-ar face in 4 ore. Daca e in jur de 700mA, incarcarea se va face in aproape 6 ore, daca e in jur de 500mA, incarcarea va dura 8 ore si asa mai departe. (4000/700=5.7)
Daca sta putin mai mult la incarcat, incarcarea se opreste automat, deci nu e o problema. Sfarsitul incarcarii poate fi semnalizat cu leduri - raman aprinse - depinde de model.

| anonim_4396 explică (pentru LinxCont):

Thx

| LinxCont a răspuns (pentru anonim_4396):

Bateria externa vine cu un cablu de incarcare, care de obicei are numai 2 fire in el (cele de curent) fara sa mai aiba si cele 2 fire de date. In cazul asta, cablul bateriei, cel cu 2 fire, daca se foloseste la incarcarea bateriei e OK, insa daca e folosit la incarcarea telefonului sau tabletei de la baterie, neavand si firele de date, telefonul sau tableta nu primeste comanda de incarcare la curent normal si se va incarca la un curent mic sa zicem 100mA cu un timp de incarcare de zeci de ore, sau e posibil chiar sa nu de incarce deloc. Prin urmare pentru incarcarea corecta a telefonului / tabletei de la bateria externa trebuie folosit un cablu de date normal care contine toate cele 4 fire cum e cel care permite conectarea la calculator.

Capacitatea de 4000mAh nu e transferata integral dispozitivului incarcat. Bateria externa contine un acumulator li-ion de 3.7V/4000mAh si 2 circuite, unul de incarcare care incarca automat acumulatorul su se opreste cand acumulatorul e incarcat (se opreste cand tensiunea pe acumulator ajunge la 4.2V) si un circuit ridicator de tensiune de la 3.7V la 5V cat e necesar pentru a putea incarca alt dispozitiv la bateria externa.
Circuitul ridicator de tensiune e oprit tot timpul, dar se porneste automat si ramane pornit cat timp este pus ceva la incarcat de la baterie.
Circuitul ridicator are un randament bun, insa tot exista ceva pierderi de energie, plus ca tensiunea e ridicata de la 3.7V la 5V si intensitatea consumata de la acumulatorul bateriei externe e mai mare decat intensitatea de la iesirea de 5V si in felul asta nu toti cei 4000mAh vor fi transferati dispozitivului pus la incarcat. La un randament de 100% ceea ce practic nu exista, s-ar transfera aproape 3000mAh, dar tinand cont si de randamentul ridicatorului de tensiune, capacitatea care va fi "transferata" dispozitivului incarcat va fi in jur de 2500mAh.
(calcul: 4000*3.7/5=2960, deci sa zicem 3000, apoi la un randament de 80%, 3*8=24 de unde ar iesi un 2500 - aproximativ)