| florinsangeorz a întrebat:

Mi-am facut windowsu(windows xp sp 2) si acum cand aprind calculatorul nu merge, numai daca am cd cu windows in el. Din ce cauza? Ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
| figaro a răspuns:

Intra in bios, Boot setings->First boot drive->HDD(nu la toate placile de baza e la fel)
ideea e ca la firs boor drive sa nu fie CD-romu, dac anul iti merge nici asa reinstaleaza win dar altu decat cel ce e acum pe pc.Succes!

| florinsangeorz explică (pentru figaro):

Mersi foate mult figo acum imi merge

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu l-ai instalat bine cu siguranta, nu stiu ce ai gresit, pentru ca nu mi s-a intamplat, dar daca il poti aprinde numai cu cd-ul in unitate, e clar ca ai gresit undeva.
App, iti recomand windows 7, este mult mai bun, parerea mea, programele care vrei sa le descarci, scrii la sfarsit windows 7, uite de ex, la mine, am o placa video ATI trebuie sa o descarc de pe net sa o pot instala, si scriu doar Ati radeon xpress 200(numele complet al placii+numele windows-ului) windows 7, si imi gaseste imediat. Asta e singurul lucru care te deranjeaza.
Licenta mie nu-mi trebuie, eu instalez toate alea in partitia D, am doar 2 partitii, una C, in care am memorie pentru windows si cateva programe, si D in care am restul memoriei.Instalez mai toate alea in D, si dupa 30 de zile, reinstalez windows 7, fara sa formatez/sterg partitia D, asa ca nimic nu se pierdetongue
Deci, in concluzie, ai gresit ceva la instalarea windows-ului, dar oricum, nu te mai chinuii cu xp sp2, pentru ca e vechi, si daca nu vrei sau n-ai de unde sa faci rost de windows 7, macar ia-ti xp sp3, nu e cine stie ce, dar e o varianta mai noua.

| Anonymus314 a răspuns (pentru MenInShadow):

Te-ai gandit ca n-are cerintele necesare pentru windows 7?

fa cum a spus figo

| MenInShadow a răspuns (pentru Anonymus314):

Korect nu m-am gandit. Dar poate are, asa ca i-am prezentat mai bine cum e windows 7 pentru ca parerea mea este ca e mult mai bun si mai util decat windows xp, am viteza la net mai mare, viteza la pc mai mare etc.
Makar sa ia de la cineva sau sa descarce de pe net un windows sp3. Dc o tin p'amea cu "fara windows xp sp2"? Pt ca am si eu windows-ul asta pe cd, si stiu cat de prost merge, chiar daca unii nu-si dau seama.
Am facut comparatie intre windows-urile astea, xp sp2, sp3 si 7. Si d'asta ii recomand sp3 sau 7, pentru ca-s mai bune, acum daca n-ar cerintele necesare... sa se multumeasca cu sp2, dar o sa-l reinstaleze cam deswinking

| Th33ldeRg0d a răspuns (pentru MenInShadow):

Omul te intreaba ceva, tu ii raspunzi altceva!
Crezi ca il intereseaza de placa ta video ATI si de windows-ul 7 pe care il ai tu instalat?

| MenInShadow a răspuns (pentru Th33ldeRg0d):

Nu, eu ii spun doar ca windows 7 e mai bun decat windows xp si ca i-l recomand. Stiu si eu ca nu-l intereseaza placa video, dar i-am dat un ex, cat de usor se gasesc programe pentru windows 7, nu cum spun unii ca dureaza 1 ora sa gasesti nu stiu ce.
Nici nu ma laud, pentru ca placa care o am eu este mica, deci n-am motiv de lauda, vroiam doar sa-i explic mai bine cat de eficient este windows-ul.