| Illuminati2016 a întrebat:

Mi-am instalat un router wireless gigabit dar treaba este ca pe telefon am 220up/170 down si pe laptop am 22 up si 70 down.Care ar putea fi problema, laptopul este Asus tuf gaming fx505dt?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Se poate sa fie un cablu de tip mai vechi;
2. Ai o placa de retea slaba daca este prin cablu;
3. Daca este WiFi incearca sa te conectezi pe reteau 5G. Este mai rapida si mai libera;
4. Ce abonament ai?

| Illuminati2016 explică (pentru Salontanul):

Cred ca este fiberlink 300 sau 500cablu e cat 5e noi

| Salontanul a răspuns (pentru Illuminati2016):

Eu am F-link 300 si imi merge cu 296 la download si 156 la upload. Eu am CAT 6 din China: https://bit.ly/2HeAYwk

| Salontanul a răspuns (pentru Illuminati2016):

Am facut si ceva seatri la router. Le-am gasit pe net pentru router-ul meu care este Tenda.

| Illuminati2016 explică (pentru Salontanul):

O sa schimb pe la cabluri maine si mai schimb adrese dns sa vad dace iese combinatia as putea sa il chem pe un prieten cu laptopul sa vad daca la el merge mai rapid

| Salontanul a răspuns (pentru Illuminati2016):

Cauta si setari optime pe net!

| GdX a răspuns:

Ai cumva VPN si nu stii de pe la vreun antivirus? Sau vreun bridge tampit de pe la vreo masina virtuala? Uita.te in control panel la network sa nu ai vreo mantocareala pe acolo si daca e dezactiveaza toate retelele si activeaz.o doar pe cea de wifi. Incearca si o reinstalare de driver totusi.

| 28cosmin a răspuns:

Salut.
Chestia la laptop este că dacă vrei viteze Gigabyte trebuie să nu fi conectat la router prin wireless, ci la laptop vei atinge viteze mari când ești conectat prin cablu la router.
Iar când vorbim de partea de telefon nu există pretenții precum este la un laptop/calculator.
Dacă folosești conectarea la router prin wireless și nu cablu, conectează-te prin cablu și vezi să ai ultimele drivere de pe site-ul producătorului actualizate.

| Illuminati2016 explică (pentru 28cosmin):

Chestia e ca pe wifi merge mai repede ca si pe cablu

| 28cosmin a răspuns (pentru Illuminati2016):

Da merge, nu am zis că nu merge deloc, doar că nu poți obține viteze mai mari precum ai obținut la telefon, dacă se poate chiar și mai mare de atât.