| AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA a întrebat:

Mi-am instalat windows 7 la laptop si nu mai merge internetul, care ar putea fi problma?
Mi s-a mai spus ca PC-ul trebuie sa fie conectat la internet in momentul cind instalezi windowsul si el instaeaza automat driverele pentru in internet.
Poate fi problema in aia ca nu era conectat la internet?

15 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu-i adevarat nu toate windows-urile isi instaleaza driverii, nu pe toti! Tu trebuie sa-ti instalezi diver-ul placii de retea sau driverul la wi-fi.

| AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA explică (pentru Jipa95):

Pot sa descar aceste drivere de pe net?
Daca da imi zici te rog cum.

| Jipa95 a răspuns (pentru AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA):

Zi-mi firma si modelul laptopului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Cum dom, le, sa nu instaleze placa de retea? Eu stiu ca driveru de retea e deja instalata in windows.Cum adica, eu instalez un windows si nu pot intra pe internet? imediat dupa instalare, poti intra pe internet explorer pentru a descarca celelate programe.Cum e posibil sa nu aiba windows-ul driverul de internet?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Normal trebuia sa poti intra direct pe internet dupa instalarea windows-ului. Reinstaleaza windows-ul fara internetul bagat, pentru ca se strecoara virusi si viermi dupa cum a mai spus si userul de mai sus.Un windows instalat are driverul necesar sa intri in internet, pe explorer.
Posibil ai lasat inernetul bagat, si la updatare s-a bulit.reinstaleaza fara internet, apoi NUMAI daca windows-ul e original poti activa updatele.prima data dupa reinstalare mergi in control panel si dezactiveaza updatele la windows daca e piratat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA):

E munca grea,el trebuie sa caute manual driverele, tu sa le descarci pe acest pc de unde scrii, apoi sa le bagi intr-un stick de memorie, sa te duci la pc-ul in cauza, sa le copii in acel pc si sa le instalezi. daca reinstalezi win te costa doar 45 de minute. Instaleaza-l fara iinternet, sa nu mai updateze la instalare. Window-ul are driver de internet si poti intra imediat dupa ce ai terminat de instalat windows-ul.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine nu instaleaza placa de retea, ci doar sunetul. Daca e windows ''neoriginal'' nu isi instaleaza toti driverii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Pai si cum intri tu pe net dupa ce ai instalat win ca sa descarci driverii.Eu am schimbat cred ca 20 de windowsuri si amers sa intru pe internet explorer. Poate baiatul acela care a pus intrebarea, a facut ceva si a sters driverul.Insa la instalarea win stiu ca poti intra mediat pe explorer, pentru a-ti desc ce ai nevoie.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand mi-am achizitionat laptop-ul / pc-ul mi-a dat un cd cu toti driverii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Asa se da la cumparare pentru ca in caz de pierzi vreun driver sa-l bagi de pe cd. in fine.

| Grc_Stefan_1993 a răspuns (pentru Jipa95):

Salut aceeași problema o am și eu..ma poți ajuta și pe mine cu asta?

| BadiuTitanfall14 a răspuns (pentru Jipa95):

Dar pe caluculator este aceeasi problema ca si pe laptop?

| gelu1970 a răspuns:

Ideal e sa ai pc conectat la net atunci cand formatezi. sunt modalitati de a instala driverul placii fara sa ai net, insa trebuie sa ai acces la un alt calculator cu conexiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mi s-a mai spus ca PC-ul trebuie sa fie conectat la internet in momentul cind instalezi windowsul..." este foarte gresit si riscant!

Niciodata nu se instaleaza sistemul de operare pe un calculator conectat la internet, intrucat nu este instalat un antivirus, pot foarte usor sa strecoare virusi de tip troian ori de tip vierme.

cand ai cumparat acel calculator, trebuie sa fi primit si un Cd pe care sunt driverele calculatorului, in cazul in care nu ai acel CD, imi dai un mesaj privat cu ce fel de calculator ai, apoi incerc sa iti caut driverele.

| Gaburici_Mircea-ionel_1969 a răspuns:

Salut. Am un Toshiba Satelite C50 A care dupa instalarea din 7 nu are driverul de internet si nici nu-i primește manual. E cumva vreo problema in HDD?