| hUnTERRRRRR a întrebat:

Mi-am luat procesor i5 4440 si mai trebuie sa imi iau o placa video, momentan stau pe pc fara placa video.
E normal sa se miste un pic mai greu calculatorul fara placa video?

11 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Este normal, mai ales in jocuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar in jocuri sau aplicatii care solicita placa video, in rest ar trebui sa mearga la fel, cu placa video integrata din procesor

| EusebiuPWN a răspuns:

Nu, fie ca esti pe intregrata, fie pe ultima generatie de placa video in utilizarea de zi cu zi nu ar trebui sa simti "intarzieri". Bineinteles, daca te referi ca simti "intarzieri" atunci cand deschizi o aplicatie, nu tine neaparat de procesor, ci si de unitatea de stocare(hdd/sdd), daca ai un hdd de generatie veche o sa simti lag chiar si cu ultima generatie de i7. Daca ai sistemul de operare pe un ssd sau chiar pe un hdd fara defecte, recent achizitionat, atunci totul ar trebui sa zboare la propriu. Daca esti pe intregrata lag o sa simti doar in jocuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Are i5. Nici in jocuri n-ar trebui sa aiba lag pe integrata. Exceptie facand cele neoptimizate precum pubg.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ce daca are i5? A zis ca nu are placa video dedicata, sta pe integrata. Pe intregrata nu te joci pubg, nici cu ultima generatie de i7.

| hUnTERRRRRR explică (pentru EusebiuPWN):

O sa imi iau zilele astea placa video, sper sa mearga bine dupa.
mai bag si 4 gb ram ca am 4 momentan

| EusebiuPWN a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Ce placa video te gandesti sa iei?
Apropo, ai pastrat hard disk-ul vechi, nu? Iti recomand si un ssd dupa ce iei placa video. E in jur de 160 de lei unul de 120gb pe sata, instalezi windows-ul pe el, cateva programe si nu mai ai treaba de "intarzieri".

| hUnTERRRRRR explică (pentru EusebiuPWN):

Gt 1030, gtx 650 ti, rx 460 sau gtx 750 ti

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Ai grija sa iti iei placute ramm doar de acceasi frecventa ( merg si frecvente usor diferite dar iti merg mai bine memoriile de aceeasi frecventa)

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salut,din start DA! Pentru ca lipseste un modul GPU,functiile grafice sunt suportate de catre CPU, si e ceva firesc, app, daca intentionezi sa iti iei placa video, vezi compatibilitatea cu restul pieselor din sistem.