| BulldogK a întrebat:

Mi-am luat un router Tenda si l-am conectat bine cu modemul si ce mai trebuia, dar cand m-am conectat pentru prima data la el, de pe laptop, imi arata ca conexiunea e "limited". Am umblat la setari la adrese IP (nu stiu sigur ce inseamna, ca am urmarit doar ce scria pe internet). Dar nu pot nici sa intru pe internet ca sa introduc username si parola. Nici de pe telefon nu pot la site-ul ala, dar problema e ca nu mai pot sa fac nici hotspot pe laptop ca sa incerc asa. Deci inainte puteam, dar acum imi da "limited" pana si cand ma conectez la Android AP (adica telefonul de unde fac hotspot)
Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Des13 a răspuns:

Refa conexiunea din setarile routerului tenda. Gasesti explicatii pe net cum sa il setezi, sau chiar in instructiunile lui.
Nu aveai ce cauta la adrese IP, ca daca verifici in retea iti merge, numai ca nu se conecteaza la internet (de aici si chestia de limited - nu are conexiune cu exteriorul).

| ziftode a răspuns:

Dupa ce te connectezi la router, trebuie sa te connectezi la router prin router si... FOARTE, FOARTE EVIDENT, SA IL SETEZI
ADICA dupa ce te-ai legat cu wifi/cablu, trebuie sa intrii pe pagina de administrare a routerului, sa il setezi sa se connecteze la internet (la RDS e un cont si o parola), si eventual sa il si conectezi (fizic) la internet prin cablu

RTFM (Read the F*cking Manual)

stiu ca tonul meu e cam acid, dar oricat de necunoscator ai fi, e ABSOLUT EVIDENT ca daca routerul nu are internet, nu are cum sa iti dea tie internet!

| CodreanuC a răspuns:

Nu iti apare un semnu exclamari la limited, dai pe el daca poti