| crissagb a întrebat:

Mi-am schimbat cartusul negru, imprimanta il recunoaste dar nu vrea deloc sa printeze negru(doar color).DE CE?!? (HP 3070a)

Răspuns Câştigător
| tr3ig a răspuns:

Problema principala a acestor cartushe este urmatoare ( eu am schimbat doua imprimante pana acum ) cartushele de la imprimante desi zic ca sunt reincarcabile nu pot fi incarcate ia infinit (doar nu vreti sa moara de foame cei care le facwinking ) cel mai bun lucru ca sa iti mai mearga o perioada este sa iti schimbi cartusul care costa undeva peste 7-800 de mii poate chiar mai scump decat imprimanta. imprimantele au niste cipuri care trebuie decodata ca sa iti recunoasca cartusu dupa ce l-ai reincarcat. parerea mea este sa iti cumperi una pe laser te costa mai putin reincarcatu. sper ca ti-am fost de ajutor.

| crissagb explică (pentru tr3ig):

Acum n-am ce face trebuie sa ma descurc cu ce am din pacate.

| tr3ig a răspuns (pentru crissagb):

Baga idu tr3i_g si iti explic ce si cum

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă știi ca a resetat softul imprimantei ai dat jos folia de pe capul cartușului atunci vreifică dacă ai fixat bine catușul în lăcaș. Succes

| onasis1961 a răspuns:

Cartuşul este nou sau la-i încărcat?

| crissagb explică (pentru onasis1961):

Nou.il recunoaste, imi arata si nivelul de cerneala si nimic.

| crissagb explică (pentru onasis1961):

Nou.

| Oanny a răspuns:

Ai incercat sa schimbi setarile de la imprimanta?

| tr3ig a răspuns:

Aaa omisei ceva cartusu pe care l-ai luat daca e nou trebuie sa fie in serie cu cel vechi daca e alte serie atunci nu merge

| crissagb explică (pentru tr3ig):

Poti sa detaliezi putin? pls

| Bijutierul1 a răspuns:

Ai dat jos folia protectoare de pe capul cartusului? mai poate sa fie uscat cartusul.

| crissagb explică (pentru Bijutierul1):

Am facut si asta.

| codax a răspuns:

Poate este uscat cartusul, incearca sa printezi de mai multe ori

| PustiCool a răspuns:

Daca imprimanta nu a fost folosita mult timp este posibil sa se fi uscat capul de printare se recomanda sa fie curatat de catre o persoana autorizata in cele mai multe cazuri este destul de fatal dar ca sa nu te descurajez incearca sa ai dai clining head de mai multe ori adica curatarea capului de printare de mai multe si apoi sa dai un print de test de preferat cu o pagina plina de negru ajuta la desfundare, nu stiu daca merge sa scoti celalalte culori pentru a nu le consuma in acest timp de curatare