| RAY a întrebat:

Mi se intampla ceva ciudat la pc de ceva devreme,se deschide se aude ceva cred ca e ventilatorul si atat nu apare nimic pe ecran, o fi de la hard?

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Verifica cablul vga care duce din placa vide catre monitor, zic sa nu fie bulit.
Eu tin sa cred ca ti s-a dus placa video, dar nu ai precizat un lucru atunci cand ai spus ca aprinzi pc-ul : daca zici ca este de la hard, in monentul in care il aprinzi, kit ca nu vezi nimic pe ecran hdd-ul lucreaza? Dar la naiba daca era hdd-ul bulit tot primeai imagine pe monitor si nu facea boot in windows.
Incearca sa pui o alta placa video de rezerva daca ai prin casa iar daca cu aia merge, inseamna ca s-a dus placa video.

Bft!

| RAY explică (pentru Jipa95):

Sincer numai pun nimic daca se duce cumpar altul nou, da macar sa stiu cand se duce, da e ciudat ca se aporinde aud ceva ca se invarte ventilatorul cred pe ecran nimic, placa video a am integrata in blaca de baza, ai dreptate daca era hardul mort macar se vedea ceva pe ecran, mi frica sal sting

| dannyel86 a răspuns:

Problema ta poate avea ca sursa memoria ram. Placutele ram trebuie scoase de pe placa de baza si introduse corespunzator inapoi. Asta iti poate rezolva problema, daca nu e chiar placa video (cum s-a spus anterior), care trebuie inlocuita. Incearca mai intai cu placutele ram, dar apeleaza la cineva care se pricepe, ca sa nu strici altceva.

| RAY explică (pentru dannyel86):

Daca era de la ram tot se vedea ceva pe ecran asta e clar

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Incorect. De la rami monitorul e negru si scrie no signal. Cand o patesti, stii. Mie mi s-a intamplat pana acum. Deci ar putea fi, nu e sigur.

| RAY explică (pentru dannyel86):

Nu scria nimic pe ecran

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Daca nu e de la rami, e placa video. Testeaza-le pe rand. Placa video fiind integrata, primul pas e sa verifici ramii, ca sa stii sigur ca nu e de la ei, dupa indicatiile de mai sus.

| Rzvvv a răspuns:

ALT + CTRL + DELETE (Ti se va deschide "Manager de activitati". > Processes > explorer.exe > Apesi END Process > Mergi la "Applications > New Task > Scrii "explorer.exe" > OK.

| RAY explică (pentru Rzvvv):

Mai bine nu raspundeai sincer