| WhatABeautifulDay a întrebat:

Multe lucruri devin autonomizate, de exemplu majoritatea muncii din fabrici este facuta de masini si in urmatoarele decenii munca umana nu va mai fi necesara in majoritatea domenilor. Desi populatia umana este in crestere, numarul locurilor de munca este in scadere. Credeti ca ar trebui sa se introduca unele restrictii pentru a prevenii asta in viitor?

3 răspunsuri:
| Ha0t1c a răspuns:

Se vor dezvolta alte sute de job-uri unde vor fi de folos oamenii. Nu munci fizice, bineinteles.

| PainTech a răspuns:

Masinile distrug unele locuri de munca, dar creeaza altele noi, de obicei mai usoare. De regula munca repetitiva fizica este cea mai usor de automatizat. Exista si job-uri care nu vor putea fi preluate de roboti.

Noi ne plangem ca ne iau robotii job-urile, dar avem criza de forta de munca. Problema asta cu robotii e valabila in alte tari ( SUA, de exemplu ). Noi suntem la polul opus.

| Catrice a răspuns:

Unele domenii dispar=șomeri, cu atât mai mult cu cat creste populația.
E o chestie logica ca cei care lucrau în domenii 'desființate' sa nu mai aibă de lucru, iar la o populație crescuta cu nr puțin de locuri de munca nu vad ce restricții s-ar impune. Poate doar sa nu ne mai înmulțim...