| anonim_4396 a întrebat:

Na ziua TPU. Am un ASUS 17.3" G750JS-T4029D, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-4700HQ 2.4GHz Haswell, 24GB, 1TB + 1TB 7200 RPM, GeForce GTX 870M 3GB DDR5. De un timp am observat ca:

Dupa ce deschid laptopul normal, fara sa rulez vreoun program care solicita procesor sau altceva, cu toate aplicatiile inchise, procesorul se incalzeste foarte tare. Si anume, ajunge undeva la 90-100*C acolo unde se inchide automat. Singura solutie pentru a-i scadea temperatura este sa intru intr-un joc. De ex. este la 70*C in crestere, iar atunci cand rulez un joc incepe sa scada undeva la 40-50*C. Aveti idee de ce? La aptopul este nou, si nu l-am tinut in praf, pe pat sau altundeva, ci doar pe birou. De precizat este ca am cumparat si un stand cooler, insa acelasi lucru, se incalzeste singur...

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Cumpără-ţi o pastă termoconducotare de calitate foarte bună şi aplic-o pe procesor, dacă nu ştii cum să faci asta du-te la cineva şi roagă-l să ţi-o pună el.

| Don1994 a răspuns (pentru RaduTN):

Am inteles, insa laptopul este in garantie. Deci sa inteleg ca ar trebui sa-l trimit la ei nu? Pentur a nu pierde garantia.

| RaduTN a răspuns (pentru Don1994):

Nu te apuca să-l desfaci dacă este în garanţie. Vorbeşte cu ei şi spune-le problema ta, ţi-l repară ei cred.

Baftă!