| nightcat a întrebat:

Neata :D. hhelp :C
Am o problema legata de conexiunea la internet. Sunt abonata la o firma privata si nu prea cunoscuta, de cateva zile seara sau in anumite parti ale zilei nu imi merge netul. Am sunat si au zis, de exemplu ieri dimineata ca era problema de la ei, ca au rezolvat-o, etc.etc. Si totusi aseara nu mi-a mers netul decat pana la ora 10 si ceva...
Daca la 'network & sharing center*/ " see full map" sunt ograma de persoane conectatte la internetul meu, desi eu nu am wireless. Eu am 2 calculatoare si la ambele am inetrnet cu fir... nu prrea inteleg cum imi iau netul. Ma ajuta si pe mine cineva s ainteleg situatia? Cum imi pot pune parola? Sau ce as putea sa fac? Cam asa imi apare: eu sunt almara-pc, de restul nu stiu
http://31.media.tumblr.com/......o1_500.jpg

3 răspunsuri:
| Danιel a răspuns:

Firma ta privata foloseste un switch care distribuie semnalul la clienti. Nu iau de la tine net-ul, stai linistita. Parola? Sunteti la comun. Va impartasiti banda de net, deci n-ai ce face.

Companiile gen RDS, UPC, Romtelecom sunt firme mari care iti furnizeaza direct semnalul, fara sharing.

Chestia cu switch-ul, nu mai e la moda. Se intampla demult, cand lumea nu prea avea net si vroia sa plateasca mai putin (fiindca era scump la companiile mari).

Sper ca te-am ajutat!

| itsoft a răspuns:

Problema cu internetu tau de pica ar fi cauza si de la firewall din windowsu tau care trebuie dat pe OFF.

| nightcat explică (pentru itsoft):

Umm daca dau firewall off nu o sa am calcultorul neprotejat?
not helpful