| anonim_4396 a întrebat:

Notebook-ul meu uneori lucreaza greu, se blocheaza des. Si atunci n-am ce face decit sa-i scot bateria, dar nu cred ca asta e bine pentru el. Ce e de facut?

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Laptopul ingheata? Curata-l de praf la un service specializat.Coolerul e plin de praf, nu se mai face transferul termic la procesor moment in care se incinge, ingheata, se restarteaza.
http://www.laptop-expert.net/curatare-laptop-praf-constanta/
si
http://www.laptopulmeu.net/2010/laptopul-se-incinge-rezolvare/

Succes!

| sltlp a răspuns:

Ce specificatii are notebook-ul ca sa determinam daca e o problema legata de soft sau de hardware.

| K0sti a răspuns:

Pai de ce sa-i scoti bateria? Ai buton de Power! De ce l-o fi facut fabricantul?

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Fa inainte sa il fugaresti la reparat urmatoarele teste:

Cand il simti ca este obosit, deschide task manager-ul, mergi pe procese si de acolo le ordonezi dupa gradul de ocupare al procesorului, in mod descrescator.

Daca vezi ca procesorul este ocupat foarte mult, foarte mult timp de un anumit proces, atunci acela este problema ta si ar trebui sa te gandesti cum il inchizi.

Apoi, incerci sa te mai uiti un pic in event viewer. Daca vezi prea multe erori pe acolo, pui mana si vezi daca este ceva care din descriere ar putea sau nu sa genereze intarzieri.

Frumos ar fi daca ai putea sa dezinstalezi toate aplicatiile care nu sunt neaparat necesare.

De asemenea, cand mergi pe net si ti se pare ca se misca greu, incearca sa folosesti Chrome. Ar fi perfect daca ai putea sa scoti toate extensiile care nu sunt necesare de la chrome (toate plugin-urile acelea) si de asemenea sa stergi din fisierele temporare si downloadate de catre toate browserele pe care le ai instalate.

Si as mai verifica si cat spatiu pe disc am. Poate este prea putin si din acest motiv incepe sa se sperie.

Si in plus as incerca sa nu am prea multe aplicatii deschise in acelasi timp, daca calculatorul este prea vechi.

| mihai69 a răspuns (pentru cristimihailov):

Ai uitat să spui cât de utilă e o defragmentare făcută la timpul ei...

| cristimihailov a răspuns (pentru mihai69):

Era pe vremuri necesara. Acum nu mai este necesara. Incepand cu Windows XP s-a imbunatatit mult formatul. In plus s-a marit viteza la hard discuri suficient de mult incat sa nu mai fie necesara.

Si nici nu stim daca are SSD sau HDD.