| Andrei1099 a întrebat:

Nu imi mai porneste laptopul toshiba satellite a300.Cand se incarca windows-ul apare o chestie albastra si se stinge. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| later a răspuns:

Prietene,nu le am cu IT'ul suficient incat sa iti zic problema,insa sfatul meu prietenesc,este sa-l duci la reparat.
Repet,nu prea am cunostinte in domeniul IT,insa, dandu'mi cu parerea, cred ca e de la windows.Bafta!

3 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Chestia aia albastra e cauzata de multe ori de o problema hardware (adica e ceva problema la una din componente). As recomanda sa te duci cu el la un service IT unde poate fi diagnosticat. Eu as zice ca e Hard-ul. Oricum, poate fi si o problema de la Windows, deci in primul rand poti incerca sa-l reinstalezi, dar cea mai sigura varianta e prima.

| PisicMic19 a răspuns:

Si eu cred ca mai bine dai fuga la un service si nu bagi mina in el. Este posibil sa aiba ceva dez in el www.okazii.ro cauti unde se repara laptop (doctor laptop). forum computergames iei legatura cu "vandan " tipul este suuuper ok si nu te jekmaneste

| Dreamer22 a răspuns:

Intr-adevar, ceea ce-ti apare este un BSOD (Blue Screen of Death).
Problema, insa, este urmatoarea. De regula, BSOD poate avea drept cauza atat o problema de tip hardware cat si una de tip software.
Pentru identificarea corecta a cauzei am nevoie de fisierul minidump din "c:\windows\minidump".

In Safe Mode ai incercat sa intri? Imediat cum booteaza hdd, apasa tasta F8 inainte de a intra in sistemul de operare si alege "Safe Mode" din meniul afisat.
Daca intra in safe mode, cel mai probabil, BSOD este cauzat de catre o eroare software, probabil un driver al unui device.