| SaveTheNature a întrebat:

Nu mai pot schimba rezolutia! Rezolutia recomandata la laptopul meu este de 1280 cu 1024.
Problema e ca am umblat nu stiu unde si nu mai ma lasa pc-ul sa pun rezolutia pe care am avut-o inainte. Ci imi da voie maxim 1024 cu 780.
Ce sa fac? Mi se vad imaginile turtite!
Am intrat in control panel si nu mai am optiunea cu 1280 cu 1024!
Am nevoie de un program ceva cred.

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Salut,
Daca ai win 7 la advances settings e list all modes, daca nu apare reinstaleaza driverul pe care il aveai. Din ce inteleg, cred ca ai dezinstalat placa video si trebuie sa iei driverul (ori de pe net, ori de e cd-ul primit odata cu laptopul) dupa care vei putea modifica din nou rezolutia. Ai grija sa iei driverul corect, verifici ce placa video ai si apoi cauti.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai sters Intel(R) Graphics and Media, de acolo se poate seta rezolutia. Il gasesti si aici: http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
Alte răspunsuri
Răspuns utilizator avertizat
Alte răspunsuri
| SaveTheNature explică (pentru PoneiuNostruPoneiuVostru):

Deci ce pot face?

| SaveTheNature explică (pentru Ioandelasal):

Apropo,am incercat sa downloadez, de pe o gramada de site-rui.
ori Intel media@graphics accelerator
ori driverele pentru placa video la pacard belll win 90.
Ideea e ca in ambele situatii, reusesc sa descarc doar demmo-uri, si apoi ma pune sa platesc 60 de dolari.
Practic nu reusesc sa downloadez.

| andrei50497 a răspuns:

Unde mai exact ai umblat? Incearca sa reinstalezi driverul de la placa video

| SaveTheNature explică (pentru andrei50497):

Pai am intrat in control pannel sa sterg niste jocuri, pe care le instalase sora mea. Si din greseala am sters un program ceva numit INTEL si nu mai stiu cum. Cand l-am dezinstalat dintrodata mi s-a schimbat rezoolutia. Si cand m-am dus sa refac rezolutia cum era inainte, nu imi mai da voie.
Mai pot reinstala acel program dezinstalat? Il pot gasi undeva?
Laptopul meu are windows 7.

| SaveTheNature explică (pentru DimLight):

Unde il mai gasesc?
Mai poti gasi prin pc programele dezinstalate?
Eu am dezinstalat un program numit Intel si nu mai stiu cum.

| DimLight a răspuns (pentru SaveTheNature):

Salut,
Daca ai win 7 la advances settings e list all modes, daca nu apare reinstaleaza driverul pe care il aveai. Din ce inteleg, cred ca ai dezinstalat placa video si trebuie sa iei driverul (ori de pe net, ori de e cd-ul primit odata cu laptopul) dupa care vei putea modifica din nou rezolutia. Ai grija sa iei driverul corect, verifici ce placa video ai si apoi cauti.

| DimLight a răspuns:

Advanced pe Settings tab, click Adapter tab, apoi click List all Modes. Poate ai dat aici sa iti apara doar recomended.
Sau incearca sa schimbi bitii la culori, poate pe mai putini biti suporta rezolutie mai buna daca e mai vechi laptopul, altfel reinstaleaza driverul video.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrean_Adrian_1995 a răspuns:

Si eu am exact aceeasi chestie, nu gasesc 1440X900. Am dat pc-ul in spate si nimic... am umblat pe la rezolutie si nu a mers... am facut windowsul din nou si tot nu a mers nu mai stiu ce sa fac. Poate ii placa video de vina?thinking

| eminem4fabregas a răspuns:

Salut, am gasit rezolvarea si eu am avut aceeasi problema (deci sa va arat cum sa faceti.)
1.Intrati pe NVIDEA Settings( daca nu stii unde se afla, el apare pe bara de start in dreapta ecranului);
2. Apoi intrati in Nvidea Control Panel;
3. Display--->Change resolution;
4. Apasati pe butonul Customise;
5.Bifati Enable Resolutions--->Create Custom Resolution si o sa va apar o fereasta si acolo selecati rezolutia care o aveai... daca nu se vede clar o mai creezi o data si dupa o sa vina la normal! Daca nu ati reusit la id sa va ajut.
ID:ses_fabregas4