| Furnicuta000 a întrebat:

Nu stiu cum sa explic ce vreau sa intreb dar o sa incerc si sper sa se gaseasca cineva care stie sa ma ajute. Deci am un document pdf de 120 pag si vreau sa-l printez dar nu vreau sa ma incurc de atatea foi si nici fata verso nu vreau asa ca as dori sa stiu daca se poate sa il transform cumva sa fie 2 pagini din acel document pe o singura pagina si astfel sa obtin 60 pag in loc de 120. Dar vreau sa fac eu asta. Cum? Nu am imprimanta, ma duc la un centru xerox si nu vreau sa ii pun pe aia de acolo sa mi-l transforme ca cine stie ce fac

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Du-te linistita la centrul Xerox, si spune-le doar atat:
doresc documentul tiparit doar fata (nu si verso)
si sa fie cate 2 pagini pe o foaie.

Se poate face din setarile imprimantei, nu trebuie sa faci tu absolut nimic.

E exact ca la xeroxat pagini dintr-o carte:
Cand cartea e in format A5, se pot pune 2 pagini A5 pe un format A4.
Sau cand e in format A4, se pot pune cate 2 (sau chiar 4) pe un format A4, etc.

Il poti transforma si tu, dar ai nevoie de
PDF-XChange Editor PLUS (contra cost).

https://i.imgur.com/2qL1mRR.png

PS: am gasit si o varianta gratuita:
Descarca PDF24 Creator 11.16.0
https://tools.pdf24.org/en/creator

Dupa instalare, deschizi PDF24 Toolbox de pe ecran.
In partea dreapta, pe a 5-a coloana, o sa vezi "Pages per sheet".

Incarci PDF-ul acolo, e setat default 2 pagini, apesi pe Convert, apoi salvezi documentul undeva.

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Cred că da, atât timp cât textul sau formatul e de așa natură încât să încapă 2 pagini pe o foaie, nu vad unde ar fi problema.
Dar chiar și așa, atât timp cât plătești, nu îți zice nimeni nimic, legat de numărul de foi.

| Furnicuta000 explică (pentru Hyperion7):

Ai citit ce am intrebat eu?

| NLS a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tot cu PDF24 poți uni mai multe PDF-uri.

Programul/funcția se numește PDF24 Creator...

Încarci PDF-urile in ce ordine dorești, le mai poți rearanja și după ce sunt în lista,
Poți selecta anumite pagini din fiecare și le ștergi cu tasta Delete, apoi unești toate PDF-utile cu unealta din bara de sus, ce reprezinta 2 cercuri intretaiate.
După care ai în partea dreapta în acel document unit, tasta pentru Save.

Programul acesta înglobează și o imprimanta PDF avansata, cu mai multe setări decât cea din Windows/Office.