| eanadandre a întrebat:

Nu stiu daca doar eu patesc sau e normal asa ceva, ca in fiecare luna sa primesc mesaj de la digi spunand ca am depasit nu stiu ce limita de trafic de internet si sa imi reduca viteza internetului. Sunt 2-3 saptamani in care internetul e praf, nu pot accesa mai nimic si ceea ce nu inteleg e de ce imi zice ca depasesc daca abia daca stau seara putin pe tel (tin hospot-ul deschis pentru laptop-poate fi o cauza) si noaptea tin datele inchise dar pe cand eram la telekom nu s-a intamplat asta niciodata (sunt pe date mobile)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia este simpla:
Pachetul abonamentului "Digi Mobil Nelimitat" de peste 40Gb este conceput pentru uz de telefonie pentru un telefon, nu si pentru hotspot pe alte aparate (de exemplu: pe calculatoare.
Acesta este suficient pentru un abonat general, pentru elefon.

Tu folosesti hotspot de pe telefon, iar pe reteaua wi-fi probabil ai un laptop cu Windows 8 sau mai mare.
Windows-ul face zilnic upgrade, care necesita transferuri mari de date (uneori chiar peste 1Gb), cu care se consuma majoritatea pachetului de internet.
La fel, foarte mult consuma si daca vizionezi filme cu rezolutie mare.

Ce poti face tu?
Faci un abonament la Digi pentru internet fix (prin cablu), care chiar este nelimitat.
Daca nu ai aceasta posibilitate, atunci intrii la setarile Windows-ului si opresti upgrade-urile automate, respectiv reduci rezolutia videoclipurilor ascultate de pe Youtube, nu le lasi pornite cand nu le asculti etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ei sa vada ce tip de abonament ai, aici nu te putem ajuta ca nu stim ce abonament ai ce trafic de internet, dar ei stiu tot.

| Wr3nch a răspuns:

Simplu, treci de limita de 50 sau 40 de gb pe care o are digi, si care e afisata sexy si la vedere pe site se intampla asta :

''Viteza de acces se va limita lunar pana la 256 kbps viteza de download si pana la 128 kbps viteza de upload bla bla bla'' pana vine urmatoarea factura si se reseteaza.

| Goete a răspuns:

Nu are digi o aplicatie, ub site unde sa iti poti verifica consumul de date? Sau un tarif cu date ilimitate?