| anonim_4396 a întrebat:

Oare intra un processor cu socketul AM3 in socketul AM2?

Nu vreau sa fac ceva scurt cercuit si vreau sa imi ziceti dinainte ca sa fiu sigur! sad

Răspuns Câştigător
| Anonimu70 a răspuns:

Nu îți va merge în nici-un caz. Sunt două tehnologii diferite. E ca și cum aș încerca să bag un procesor cu socket Intel 755 într-o placă de bază cu socket LGA 1200. Cumpără-ți o placă de bază compatibilă cu AM2, mai găsești și pe OLX câteva plăci/unități PC.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu o sa intre si nu va merge.

| Brizbriz a răspuns:

Diferenta e foarte subtila, dar este:
https://en.wikipedia.org/......Socket_AM3
chiar mi se pare idiot, daca tot nu mai sunt compatibile intre ele, de ce sa nu le faci usor de recunoscut fizic ca sunt de o generatie sau de alta

| flixbuster a răspuns:

Simplu: nu.

| Mihai0101 a răspuns:

Intodeauna se ia placa de baza si se verifica compatibilitatea cu procesorul.
Pe net se gasesc date exacte! Dar trebuie specifacat modelul complet denumire serie etc.

| xMAG a răspuns:

Nu întra du-te și cumpăra unul pentru placa ta bafta