| Illuminati2016 a întrebat:

Oare se poate incarca un smartphone cu incarcare wireless daca il apropii de un balast pentru lampile fluorescente? Balast electromagnetic nu din asta mai nou electronic

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

BATI CAMPII SERIOS!
1. balast nu are nici in clin nici pe maneca cu nimic electric/electronic:
https://dexonline.ro/definitie/balast
este ori pietris cand e vorba de constructii, ori o contragreutate la submarine, baloane si alte balarii

2. lampile fluorescente NU au "mai nou electronic", ci becurile cu led sunt electronice, DAR NU MAI SUNT LAMPI FLUORESCENTE DELOC (nu mai e nici gaz, nu mai e mercur, nu mai e nimic de sticla care sa tina gazul fluorescent si mercurul)

3. NU, raspunsul e NU... EVIDENT CA NU, incarcarea electromagnetica se face cu inductie, inductia se realizeaza cu o bobina cu niste parametrii speciali, INTR-O LAMPA FLUORESCENTA NU EXISTA NICI O BOBINA PERMANENTA, are doar un starter care doar la pornire se activeaza, dupa ce se aprinde becul nu mai e folosit)

in plus, cireasa de pe tort e ca abia acum incep sa apara telefoane cu FAST wireless charging, astea de pana acum cu tot chargerul pe care ai dat 100eu ABIA SE INCARCA, in priza merge se incarca in 2h, in wireless charger se incarca in 10h, si mai si pierde incarcarea din cand in cand (daca nu e destul de bine centrat) asa de ineficienta e incarcarea!

| Illuminati2016 explică (pentru Bizon95):

Cum nu mai sunt lampi fluorescente ca de ca atunci cand merg prin dedeman sau alte magazine de electrice mereu vad tuburi fluorescente

| Bizon95 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Vorbeam de generatii
nu am spus ca NU mai sunt lampi fluorescente deloc
am spus ca daca devin ELECTRONICE, atunci nu mai sunt lampi fluorescente ci becuri cu led

| Illuminati2016 explică (pentru Bizon95):

Nu cred ca stii, ca circuitul pentru led e altceva. Circuitul pentru tubul fluorescent e un balast electronic care controleaza aprinderea si tensiunea de functionarii a lampii fluorescente si de regula se vand si separat aceste balasturi electronice pentru tub fluorescent

| Bizon95 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Ok, ma fac singur prost, NU stiam de balast electronic
insa tot nu cred ca merge, imi pare rau
wireless charging e facut cu o bobina
bobina aia e asa de slaba, ca daca nu pozitionezi EXACT telefonul, nu incarca
deci ma indoiesc profund ca ar merge cu altceva

| Illuminati2016 explică (pentru Bizon95):

Ar merge incercat