| anonim_4396 a întrebat:

Pe Nikon d5200, pe live view, pot sa vad setarile care le fac?
De ex parca pe d5100 nu puteai sa vezi setarile care le faci pe imagine pe d5200 pot?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

DACA aparatul are LiveView, in teorie poti vedea orice modificare a parametrilor.

In particular la acest model (D5200),
nu poti vedea modificarile aduse de setarea aperturii in modul LiveView
(f/number-ul, adica deschiderea maxima a diafragmei, unul dintre cei 3 parametri esentiali in fotografie, alaturi de ISO si timpul de expunere).

Sincer, nu stiu ce buget ai, sau ce urmaresti sa realizezi,
dar as mai strange pentru un D5300, e mai nou, procesor de imagine mai puternic... functii imbunatatite
(D5300 nu are filtru AA, ceea ce aduce mai multe avantaje decat dezavantaje: avantaje - imagine per ansamblu mai clara, mai sharp, cu mai multe detalii
dezavantaje - efect de Moiré daca fotografiezi patternuri regulate, de exemplu tesaturi - liniile drepte vor deveni curbe).

PS: un fotograf profesionist tinde sa foloseasca mereu vizorul (viewfinderl) si mai putin ecranul.
Asta pentru ca:
1) vizorul nu consuma baterie aproape deloc, imaginea se formeaza in el in mod mecanic, prin oglinda. Are doar o iluminare de fundal.
2) imaginea de pe ecran nu e chiar in timp real, fiind procesata.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat