| Radeas1 a întrebat:

Pe un calculator cu 1 GB ram si procesor de 2.50 GhZ Athlon, pot instala pe virtual box ubuntu? Si cum e chestia asta, il instalez pe o partitie?, sau imi ocupa spatiu virtual?

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Virtualbox face un HDD virtual intr-un fisier, deci nu trebuie sa folosesti o partitie intreaga. problema este ca ai putin RAM si nu stiu cat de bine iti va merge sa instalezi ubuntu in el. normal ai avea nevoie de 256 MB de RAM pentru ubuntu insa e recomandat 512 si la 1 GB de RAM este jumatate deci foarte mult. daca ai XP poate mai merge (fara sa deschizi alte aplicatii), daca ai Vista sau 7 sigur nu merge.

| razvy1610 a răspuns:

Da poti instala si iti ocupa spatiu din partitia in care e instalat virtual box.