| Sonia822 a întrebat:

Pentru cei ce lucreaza constant in Word, de ce atunci cand scriu un text, unele cuvinde se subliniaza automat cu o dunga rosie, in forma de spirala/valuri?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| coffeerelated a răspuns:

Cel mai probabil scrieti in limba romana, iar word-ul este setat in limba engleza. Microsoft Word are o optiune care verifica automat corectitudinea cuvintelor, iar daca limba in care scrii si limba setata in Word (in general engleza) difera atunci apare aceasta linie rosie ondulata (practic nu recunoaste cuvintele romanesti ). Ca sa dispara aceasta linie sunt 2 optiuni:
1. dezactivezi optiunea de autocorectare si nu va mai compara ce scrieti cu limba setata in word. Ca dezavantaj, daca scrii un cuvant in limba romana gresit atunci word-ul nu te va atentiona; E simpla metoda;
SAU
2. setezi limba in word ca fiind cea romana si astfel va compara limba romana cu lima romana si va aparea linia rosie doar daca ai scris un cuvant gresit in limba romana.
Pentru Optiunea 1:
Mergi la FILE -> OPTIONS->PROOFING->When correctting spelling and grammar in Word-> sa debifezi toate casutele de acolo (in general sunt patru) -> apoi da OK;
Pentru OPTIUNEA 2:
Mergi la FILE->OPTIONS->LANGUAGE->La office authoring languages and proofing -> ADD A LANGUAGE-> o sa apara o lista de limbi, cauta limba romana, selecteaza si click ADD-> da click pe limba romana si in dreapta da click pe SET AS PREFERRED:
(Ca o mare paranteza : In mod normal in timpul instalarii programului Microsoft Word se instaleaza automat si un numar mare de limbi; este totusi posibil sa nu existe limba romana instalata si atunci in dreptul ei, o sa scrie PROOFING AVAILABLE si nu PROOFING INSTALLED. Daca scrie Proofing Available sub forma de link atunci puteti sa mergeti la acea pagina si sa instalati limba romana de acolo. Daca limba romana deja e instalata atunci va scrie Proofing Installed in dreptul ei si nu trebuie sa mai faceti ceva.) -> Nu uitati sa dati OK;

| Sonia822 explică (pentru coffeerelated):

Tu esti raspunsul castigator, dar nu vad cum sa-ti dau funda pentru ca in dreptul tau nu e funda! Toti ceilalti au o funda gri, tu n-ai deloc! Multumesc pentru timpul tau in redactarea mesajului de mai sus.

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

Intr-adevar, raspunsul meu este gresit, dar celelalte care sunt in mare parte exact la fel sunt corecte laughing

| Sonia822 explică (pentru Osneros):

Eu n-am avut nicio ora de informatica in liceu, n-am varsta ta. Nu le stiu pe toate, am invatat in baza unor cursuri complementare, raspunsul tau nu mi-a fost de folos, din contra, am sesizat o usoara iornie si m-a intristat. Ceilalti au raspuns clar si la obiect, iar unul chiar a investit timp sa formuleze un raspuns in care mi-a indicat si solutia.

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

Nici eu n-am avut informatica serioasa in liceu. Fiind la stiintele naturii am avut profesori dezinteresati, care nu-si faceau treaba. Banuiesc ca ai varsta mea, poate si mai mult, abia am 19 ani laughing

N-am fost ironic, ti-am raspuns pur si simplu la intrebare si ti-am atras atentia ca nu-i nevoie sa fi lucrat 30 de ani in Word sa intelegi ca ce e subliniat cu valuri rosii e scris gresit.

Daca cereai solutia si nu era deja scrisa de un alt user, ti-o scriam si eu. Asa, nu i-am vazut rostul.

| coffeerelated a răspuns (pentru Sonia822):

Cu mare placere happy Pentru mine un cuvant de multumire inseamna mai mult decat o funda

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele care sunt subliniate cu rosu, sunt cuvinte scrise gresit d.p.d.v. gramatical, in limba engleza.

| Osneros a răspuns:

Nu trebuie sa lucrezi constant in Word sa-ti dai seama ca alea sunt scrise gresit.

| snzpaul a răspuns:

Bună seara, Word-ul tău cel mai probabil este setat pe limba engleză, iar de fiecare dată când scrii un text, cuvintele se subliniază deoarece ele sunt greșit scrise în limba setată, în cazul tău engleza.

| Claudiu1009 a răspuns:

Din cauza diacriticelor ș ț î â ă