| Cristi9025 a întrebat:

Pentru gaming (cu o placa video rx460) ce sa aleg : amd A10 7850k sau Intel core i3 6098P?

Răspuns Câştigător
| AndreiM77 a răspuns:

Si ce conteaza ca are 2 nuclee?
In gaming asta nu prea conteaza. Chiar daca este dual-core si nu are turbobust este mai puternic fata de acel amd.

4 răspunsuri:
| AndreiM77 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu el. Daca vrei sa faci editare, randari, etc mergi pe Intel, daca vrei gaming alegi Intel sau amd, nu vei simti diferenta, sau daca ti la buget mergi pe amd. Ideea este ca daca faci doar gaming acel A10 7850k este suficient nu merita sa mergi pe Intel pentru ca este mult mai scump.
Deci: gaming- A10 7850k
grafica, editare, randari... -i3 6098P

| Cristi9025 explică (pentru AndreiM77):

Vreau sa fac gaming pe el dar nu imi pasa de 100 lei in plus dar ce ma deranjaza pe mine la i3 e ca e dual core

| AndreiM77 a răspuns (pentru Cristi9025):

Si ce conteaza ca are 2 nuclee?
In gaming asta nu prea conteaza. Chiar daca este dual-core si nu are turbobust este mai puternic fata de acel amd.

| EugenEB a răspuns:

Depinde, ai grija la procesoarle AMD deoarece iti trebuie un slot special pentru procesor pe care doar numite placi de baza le au.
Eu zic sa vezi ce slot ai pe placa de baza, ex:FM2+ este doar pentru unele procesoare AMD mai noi, 1530 (sper ca am scris corect) este doar pentru procesoarele Intel.
Eu as alege Intel Core i3

| Cristi9025 explică (pentru EugenEB):

Stiu ca nu toate placile de baza suporta toate procesoarele pentru amd din seria fx ai nevoie de placa de baza am3+, pentru cele a-series si phenom ai nevoie de fm2+, pentru skylake-uri de la Intel ai nevoie de 1151, pentru seria a 4-a din procesoarele Intel ai nevoie de 1150, etc dar chestia care nu imi place la i3 e ca e dual core pe cand a10 este 4 core, iar cele din seria fx 8000, 9000 sunt octa-core