| Cristi9025 a întrebat:

Ce sa procesor sa cumpar pentru gaming? Amd Athlon X4 880K, Amd A10 7850K sau Amd FX 8300? (Sa nu faca bottleneck cu placa video RX460 nu ca s-ar putea dar totusi am zis ca sa nu mi se intample)

Răspuns Câştigător
| Cliar a răspuns:

Mai bine mergi pe ceva Intel skylake/kaby lake sau astepti pentru amd ryzen, altfel nu merita sa investesti deja in procesoare moarte din punct de vedere productie si support happy

24 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

In primul rand ce placa de baza ai? Si in al doilea rand de ce ai vrea sa iti iei procesor de la Amd? Consuma de 3 ori cat Intel si se mai si incinge. Singurul avantaj fata de Intel e ca poti face cartofi prajiti pe el.

| Cliar a răspuns (pentru Mihai1810):

Nu mai e asa de ani de zile dar csf, e de asteptat un raspuns de genul de la un copil de maxim 15 ani care joaca minecraft pe i7

Răspuns utilizator avertizat
| Cliar a răspuns:

Ai deja placa de baza sau urmeaza sa iti cumperi si placa de baza?

| Cristi9025 explică (pentru Cliar):

Imi cumpar si placa de baza pentru ca initial am cumparat doar placa video dar mi se pare ca face un mic bottleneck cu vechiul meu celeron si cu cei 3gb ram asa ca am zis sa fac un upgrade la pc ca tot mi-am cumparat placa video

| Cliar a răspuns (pentru Cristi9025):

Mai bine mergi pe ceva Intel skylake/kaby lake sau astepti pentru amd ryzen, altfel nu merita sa investesti deja in procesoare moarte din punct de vedere productie si support happy

| Cliar a răspuns:

Ryzen dude, ryzen. Daca ai fi informat ai stii ca seria fx e din 2012. Compara sandy bridge cu buldozer si o sa vezi ca temperaturile erau la fel. Si oricum eu nu i-am recomandat sa mearga pe amd in momentul de fata, mai bine merge pe skylake/kaby lake sau asteapta ryzen. Doar ca mentalitatea cu " Pe AMD iti prajesti si cartofi, consuma in draci" e gresita de ani de zile, si o zic ca posesor de skylake

| Cliar a răspuns:

Cum am zis si mai sus, cand faci o comparatie fa-o corect. Compara fx-ul din 2012 doar cu procesoare Intel din 2012. Si apropo, cu consumul nu e chiar asa, amd a declarat valori mai mari la tdp, ca sa scape de niste taxe si sa poata sa vanda procesoarele respective la pret de buget.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Cliar):

Pe ce te bazezi cand spui asta cu valorile mai mari declarate? Crezi ca nu se fac verificari? Fiecare zice ce vrea?

| Cliar a răspuns (pentru Mihai1810):

Dude, tdp = total disipation power, si nope nu se fac verificari asa cum crezi tu, fiindca valoarea de tdp a procesorului in full load este undeva la 85-90% din tdp-ul declarat si oricat ai stresa procesorul nu poti sa aflii cu acuratete tdp-ul fiindca sunt tone de variabile; nu are rost sa iti explic decat daca esti pasionat de fizica. Dar ca idee, dovada este fx 9570 care este declarat la tdp ca fiind de 220W, dar testat nu trece de 150W in full load.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Cliar):

Si 150w e mult, fata de un Intel care are declarat 54w

| Cliar a răspuns (pentru Mihai1810):

54W in 2012? i7 2600k avea 95w consum si cu oc se ducea in 125w, deci nu era foarte mare diferenta. Cat despre temperaturi erau cam aceleasi in 2012, in unele cazuri chiar mai mari pe Intel

| Mihai1810 a răspuns (pentru Cliar):

Nu in 2012, acum in 2017 i5 6400 are 51w.

| Cliar a răspuns (pentru Mihai1810):

Pai nu compara procesoarele de la amd care au iesit in 2012 cu procesoarele de la Intel skylake/kaby lake care sunt iesite in 2016/2017. Tehnologia a avansat mult in 4-5 ani. Cand o sa iasa ryzen, atunci o sa poti sa faci o comparatie corecta, tdp, temperatura, performanta, pret. Desi sunt convins ca pe partea de buget amd, ca de obicei, o sa fie peste Intel ca performanta

| daywalker23 a răspuns:

Iti recomand cu incredere AMD A10 7850K, Fx 8300 e jalnic ...nici macar Fx 8350 nu se compara cu A10 7850K e la fel de puternic ca un i5 (4670K)

| Cliar a răspuns (pentru daywalker23):

A10 7850k e mai slab decat fx 8300, si oricum ambele sunt cu MULT sub i5 4670k nici de cum la fel de puternice. Mai informeaza-te inainte sa faci recomandari aiurea. + ca in momentul de fata nu merita sa cumperi serii moarte de la amd, mai ales cand poti sa mergi pe skylake/kaby lake, sau sa mai astepti putin pentru ryzen de la amd

| daywalker23 a răspuns (pentru Cliar):

Eu sunt documentat, ( nu tot ce e scump e si foarte bun!) poftim dovada si contrazicete cu ei (spune-le ca nu e bine ce au scris =)) ) Cu Placere! http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4670K-vs-AMD-A10-7850K

| Cliar a răspuns (pentru daywalker23):

A castigat din cauza la integrata dude, testele au fost facute la nivel de performanta utilizand integratele din procesoare pentru benchmark-uri. El a specificat ca are deja un rx 460 deci nu o sa foloseasca integrata. Incearca sa pui un 1070 langa a10 7850k si sa vezi mega bottleneck ce face, pe cand langa un i5 4670k n-are pic de probleme.

| Cliar a răspuns (pentru daywalker23):

Se vede cat de documentat esti...

| Cliar a răspuns (pentru daywalker23):

Ah apropo, am uitat sa iti specific, un simplu search pe yotube si ai vedea cat de "egal" este acel a10 cu i5... a10 7850k are 295 puncte in cinebench r15 pe cand i5 4670k are dublu, 613 puncte. ( De precizat ca cinebench r15 testeaza procesoarele la maxim, scotand pana si ultimul punct posibil din ele )

| Cliar a răspuns (pentru daywalker23):

Alta data macar daca nu te pricepi si nu ai pus mana pe procesoarele respective nu te mai baga, tu esti genul de persoana care haleste **** de pe site-uri non-legit

| daywalker23 a răspuns (pentru Cliar):

Doar la integrata rolling on the floor) la all core i5 Are 0.5 procente peste si la individual are 2 procente peste in rest? rolling on the floor

| Cliar a răspuns (pentru daywalker23):

Http://cpu.userbenchmark.com/......1538vs2937 Uite un site legit daca te intereseaza. Cand iei informatii ia-le de pe surse legit nu site-uri fantoma. Si in al doilea rand cum am spus si mai sus, incearca sa bagi un 1070 cu a10 7850k si ai sa vezi ca ai bottleneck, pe cand cu un i5 4670k nu o sa ai pic de bottleneck. Dar ma rog, daca tot nu ma crezi, intra pe pcgarage.ro dupa ora 9 cand o sa fie specialistii it online, si poti sa ii intrebi chiar pe ei si o sa vezi ca i5 4670k e cu MULT peste a10 7850k

| Cliar a răspuns (pentru daywalker23):

Ah, si ia dai tu mai in jos pe site-ul pe care mi l-ai trimis tu, si ai sa vezi ca la sfarsitul testelor, arata clar ca i5 4670k este WINNER si este recomandat de cpuboss in loc de a10 7850k, dar ma rog, daca vrei sa ramai amd fanboy e problema ta, dar macar gandeste realist

| ImSnow a răspuns:

FX 8300 cu RX460 merge perfect