| BucurDavid a întrebat:

Placa de baza : P4PE-X

Ar suporta un AMD Sempron 2800 de 1.6 Ghz

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Link pentru amandoua deoarece este nevoie de mai multe detalii!

| dannyel86 a răspuns:

Un procesor AMD nu va putea fi montat pe o configuratie Intel (socket 478).
Iti trebuie un Intel compatibil, iar lista oficiala o gasesti mai jos:
https://www.asus.com/supportonly/P4PE-X/HelpDesk_CPU/

Cum s-a spus deja, se gasesc sisteme second hand destul de ieftine si mult mai performante decat ce ai tu.
Si eu mi-am schimbat recent un Pentium 4 din 2003 cu un sistem cu procesor i3.
Nu mi l-a dat nimeni gratis, dar cu putin efort l-am achizitionat.
Cauta ofertele disponibile in magazinele online cu produse second hand sau pe site-urile cu anunturi, daca nu ai un buget care sa-ti permita sa cumperi ceva nou.

| Strepix a răspuns:

Salut

Placa de baza este un socket 478 pe langa acel procesor care are socket 754.

Nu va mai complicati cu epave de calculatoare, acum e plin OLX-ul de pc-uri ieftine cu quad core, placi video ok etc