| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa ma ajute cineva? adica nu sunt sigura de ceva...:care este diferenta dintre un laptop...si un notebook? cred ca e acelasi lucru, dar mai bine ar fi sa imi explicati...cine stie!
va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Este acelasi lucru.
"Notebook-urile, numite si laptop-uri, nu erau la fel de rapide precum calculatoarele de birou, nu ofereau aceeasi cantitate de memorie, aveau ecrane cu rezolutii mai mici si costau mult mai mult."
Sursa: http://www.pcmadd.com/info/articol17.htm

| Clutsky a răspuns:

Laptop=notebook, sunt sinonime!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laptop = notebook. Dar pe partea de performanțe, sunt laptop-uri/notebook-uri care „fac" desktop-uri.
Câte monitoare de desktop-uri au rezoluții 1200p (1920x1200)? Nu multe. Un monitor de ăla costă 1xxx lei, normal că un laptop cu asemenea monitor (și performanțe pe măsură) costă >5000 lei.