| darkhell217 a întrebat:

Pot afla exact de ce imi tot da bluescreen la windows 7?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

E posibil sa fie de la un driver care nu e pe deplin compatabil cu windows 7, asa pateam si eu cu placa video cand aveam windows XP, dar sa inteleg ca esti sigur ca nu e din vina placii de sunet? pentru ca ar putea fi de la driver-ul placii de sunet, daca zici ca da blue-screen si la shutdown. poti dezinstala driverele unul cate unul, pana descoperi problema ( daca problema tine de soft). poti cauta pe google acea eroare pe care ti-o da, si poate gasesti ceva detalii.

8 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Depinde, sunt multe cauze, de la Overclock peste masura la Procesor, la temperaturi ridicate, pana la probleme cu memorii RAM.

| PaulCCraciun a răspuns:

Daca ai windows 7 32 bit intr-adevar vei avea probleme daca ai un pc cu mai mult de 4 gb ram sau 2 procesoare fizice. daca ai windows 7 64 bit poti rula fara probleme 2 procesoare fizice si windows-ul poate recunoaste pana la 256 de nuclee de procesor. acum daca ai windows 7 starter/home basic/home premium pe 64 bit vei avea probleme daca ai mai mult de 16 gb ram, daca ai windows 7 professional/enterprise/ultimate pe 64 bit poti pune pana pe la vreo 192 gb ram. depinde de care windows 7 ai pe pc. eu tind sa cred ca ai varianta pe 64 bit, si nu cred ca ai mai mult de 16 gb ram, chiar daca ai e putin probabil sa dea blue-screen de la asa ceva, ci pur si simplu nu iti va recunoaste RAM-ii pe care ii ai in plus fata de 16 gb. exact ca si windows XP, poti pune 10 gb ram, el iti va recunoaste doar 4 gb. blue-screen-urile pot fi intr-adevar de la ram, dar nu din cauza ca ai prea multi ( ca acel taran cu 24 gb laughing, sa fim seriosi, nu ai ce face cu mai mult de 6 gb) ci din cauza ca o placuta poate fi defecta. in ce situatii iti da blue-screen? sau da asa si cand e idle?

| darkhell217 explică (pentru PaulCCraciun):

Uneori imi da si cand dau shutdown...am placa de sunet atasata si inainte o instalam de pe cd si imi dadea bluescreen foarte des, apoi am gasit driverul in alta parte si a mers, am windows 7 ultimate

| PaulCCraciun a răspuns (pentru darkhell217):

E posibil sa fie de la un driver care nu e pe deplin compatabil cu windows 7, asa pateam si eu cu placa video cand aveam windows XP, dar sa inteleg ca esti sigur ca nu e din vina placii de sunet? pentru ca ar putea fi de la driver-ul placii de sunet, daca zici ca da blue-screen si la shutdown. poti dezinstala driverele unul cate unul, pana descoperi problema ( daca problema tine de soft). poti cauta pe google acea eroare pe care ti-o da, si poate gasesti ceva detalii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind eu am avut asa ceva, mi s-a spus ca placa de memorie (sint mai multe tipuri) nu este compatibila cu softul pentru ea, sau cu alte componente hard. Au rezolvat la service, dar nu stiu cum. Am XP.

Răspuns utilizator avertizat