| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa am internet pe mobil daca am abonament? cum fac? trebuie sa sun la rel cu clientii sau sa ma duc la un magazin internity si sa vb cu cei de acolo? va multumesc

4 răspunsuri:
| radu75 a răspuns:

Era bine daca ne spuneai si la ce operator ai abonamentul. In principiu totul se rezolva la relatii cu clientii, cum au spus si cei dinaintea mea. Setarile wap (adica pentru a avea net pe mobil) le gasesti pe pagina www a fiecarui operator. Ti se va cere marca si modelul tel tau si numarul de telefon. Acum, daca tot esti pe pagina lor uitate si la preturile oferite. Sunt doua feluri prepay (cartela reincarcabila) si abonament. Abia dupa aia suni la r. clienti si ti activezi optiunea respectiva. In Romania pentru moment cele mai bune servicii la cartela cat si la abonament le ofera Orange. Pe locul 2. Vodafone si cei din urma cum e si normal Cosmote(aproape 12€/luna cu trafic de 500mb, parca )

| ExpertHost a răspuns:

Daca telefonul suporta acest lucru, Da, vei putea avea internet pe mobil, ca si extraoptiune sau cu taxare la conectare + 0. xx eur/Mb transferat. Trebuie sa dai un sms la un numar special dupa care vei primi un mesaj cu setarile operatorului, mesaj ce va trebui salvat pentru a activa settings.

| unicka a răspuns:

Pai telefonul tau are browser incorporat? daca nu are, poti sa iei opera mini 4. 1 sau 5. 0 sau 5. 1 de pe wap.getjar.com. poti sa suni la relatii si ti se activeaza optiunea cu internet mobil si se va factura. acum depinde si de trafic pentru ca te costa. nu iti recomand sa iei de le cosmote internet pe mobil, sa iei de la vodafone sau orange. astia doi au traficul destul de bun si viteza de transmisie e foarte buna. bafta!

| mihaa a răspuns:

Trebuie sa ai optiunea in tel, internet si apoi activat optiunea wap