| dexterproximus a întrebat:

Rog ajutor...cand aprind calculatorul nu imi porneste windows-ul iar daca intru in bios nu imi vede hdd ci doar unitatea dvd.Hdd este pe sata, win este win 7, placa de baza este un asrock p45ts.Imi apare mesajul Reboot and select proper boot device.Multumesc pentru ajutor

10 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Pune-l pe ata

| monstrulet a răspuns:

Harddisk ul n-are mufa in spate ca si cdrom ul?
Daca ai un cablu deala ata(cu mufa lunga, ca si cdrom) liber->pune-l pe ala; cablu care vine de la sursa lasa-l asa cum e(conectat, sper); nu uita sa scoti cablu de sata.

| monstrulet a răspuns:

Il poti incerca pe alt pc, sa verifici daca e stricat.

| tiger010 a răspuns:

Salut

Iti spun ce sa faci, cat ca nu ai pus nicio intrebare.
Ai probleme cu hdd-ul daca spui ca bios-ul nu ti-l vede... Schimba hdd-ul si nu o sa mai ai probleme

Bafta

| Lucrian a răspuns:

Pe primul ecran la bootare iti apare hardul?
ai instalat/dezinstalat vreo componenta hardware?

| KefDeKef a răspuns:

Pune HDD pe alt cablu de alimentare ce pleaca din sursa.Nu il pune pe acelasi cablu care merge si la DvdRom.
Daca nu functioneaza atunci HDD e bulit!

| dexterproximus explică:

Nu am instalat sau dezinstalat nimic...cand incearca sa buteze imi ramane la imaginea unde scrie apasa f2 pentru. apasa f11 pentru.nu imi vede hardul deloc

| dexterproximus explică:

Cum sa-l pun pe ata? in hdd intra alt fel de mufa decat cea care intra in dvdrom

| dexterproximus explică:

Nu are mufa ca cdrom-ul.are o mufa care vine de la sursa si o mufa sata

| dexterproximus explică:

In manunchiul de cabluri care iasa de la sursa exista o singura mufa de un fel care intra in hdd, restul sunt diferite iar una dintre acestea intra in cdrw.nu am alta mufa sa bag in hdd