| adyiSAMP a întrebat:

Saalut TPU am un laptop dual core rami 4 gb placa video 512 procesoru 2, 1 AMD si am bagat core temp iar temperatura este de 70. grade minim 59... oare e bine. ma gandeam sa il desfac sa ii pun niste pasta termoconductoare pe procesor ce spuneti merita sau nu se merita desfacut adica este normala temperatura? mie mi se pare ciudat la Pc am teperatura de maxim 50 minim 36.

Răspuns Câştigător
| Heliodor a răspuns:

Se misca incet, dai un reinstal de win
2, 1 dual sau quad?

acum vezi diferenta dintre Intel si amd
placa video nas crede ca este dedicata, deci foloseste din puterea procesorului si a ram-ului
in plus 2 piese egale in perfomante pe hartie, una de laptop una de pc, nu se vor misca la fel.

! sfat daca ai niste banuti si vrei perfomanta bagat bani in pc
daca ai nevoie de ceva la drum ia-ti laptop

si nu, nu schimba nimic. Semn ca temperatura devina critica este restartul in aplicatii grele cum sunt jocurile (ma refer la cele de care este capabil si laptopul)

Am avut o placa video de la nVIDIA careia i s-a stricat coolerul. Pana mi-am dat seama de ce se restarteaza pc, a depasit 100 de vreo 8 ori in termen de o luna. Apoi in win deschis de 5 minute imi ajunsese in 101 grade. Lucru grav, stricaciuni nu am observat, insa clar ia scazut durata de viata cu mult, desi a mai mers vreun an pana am schimbat-o pe motiv de perfomanta

Nu te lua dupa carcotasi ca alin

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Minim 59 adica in idle este o temperatura cam mare pentru un procesor. Are praf in el, curata-l. Nu isi mai face nici un efect pasta aia termoconductoare cand cooler-ul este plin de praf.

| hp8510p a răspuns:

Este laptop nu desktop.Sunt cat de cat normale temperaturile alea.Al meu sta la 50 de grade idle si se duce la 80-85 cand joc call of duty 4.Atata timp cat nu se duce la 95-100 nu are nimic

| Heliodor a răspuns:

Presupun ca pe pc ai Intel
este normala temperatura pentru un amd pe laptop
ai trebui sai cumperi un pad

| adyiSAMP explică (pentru Heliodor):

Da pe pc am Intel... dar sa ii dau cu pasta pe procesor? p.s merge si foarte greu fata de pc si e mai dotat. happy

| AlinGh0st a răspuns:

Nu lol daca il ti asa aprox un an ti se vor arde toate componentele nu cu foc laughing adica nu o sa mai mearga o sa se topesca