| Ovidiu a întrebat:

Am desfacut coolerul de pe procesor de mai multe ori si nu prea mai are pasta de aia termoconductoare. Este obligatoriu acea pasta? Temperatura la procesor este in jur de 40-45 grade Celsius atunci cand acesta nu este solicitat deloc(este lasat in modul de asteptare); este corecta aceasta temperatura? Am verificat la laptop si temperatura e mai mica decat cea a desktopului tot lasat in aceasta stare. Acum ma gandesc ca e nevoie de putina pasta de aia. Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| smerti a răspuns:

Este extrem de necesara pasta termoconductoare. mai mult ca atit o data pe an se face profilactica si se inlatura pasta veche cu una noua, daca vreai sa traiasca procesorul mai mult timp!

| Adrian1997 a răspuns:

Du te la magazin si cumparati o pasta, altfel iti vei strica procesorul.Crezi ca coolerul ala e pus degeaba acolo?happy

| bogdan1011 a răspuns:

Temperatura este destul de ridicata este recomandat sa schimbi pasta termoconductoare deoarece procesorul nu se raceste suficient de mult si exista riscul sa se defecteze procesorul. o pasta de asta costa in jur de 12 RON nu e mult fata de cat te-ar costa un procesor nou.

| cosmin21 a răspuns:

Da, e nevoie, e ieftina pasta.