| Dragooos a întrebat:

Sal TPU, are e diferenta dintre un i3 si un quad core sau ce inseamna quad core.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru inceput e bine sa intelegi ca zice cinema 3ghz*4 nuclee nu inseamna 12 ghz. Nu asa "functioneaza".
2. Depinde de quad-core. ideea e ca procesoarele au aceste nuclee si au si un numar de fire de executie. Pe vremea lui pentium 4, Intel a venit cu o idee. Sa dubleze numarul de fire de executie. Tehnologia se numeste hyper threading. Ideea e ca procesorul in cazuri bune scoate performante per total cu pana la 30% peste un procesor clasic, fara tehnologia asta. I3-ul insa este un procesor dual-core. Motivul pentru care in task manager sau ce mai cauti tu apar tot 4 fire de executie, ca un quad-core clasic, este tocmai de la thnologia asta. Task manager-ul iti arata numarul de fire de executie.
Iar daca te referi la performanta, trebuie sa spui exact ce procesoare sunt, ce modele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... cum sa-ti explic... I3 e modelul, ca si i5, i7 etc iar procesoarele au mai multe nuclee(core). Cu cat are mai multe nuclee, cu atat e mai bun. Din cate stiu, i3 are 2 nuclee, asa ca e slabut, daca vrei un i3 nu iti recomand, eu mi-am luat acum ceva timp un amd FX 6300 care e la acelasi pret si are 6 nuclee. Si notarile sunt in felul acesta:
Single core- 1 nucleu
Dual core- 2 nuclee
Quad core- 4 nuclee
Octa core- 8 nuclee
Funda?
P.S Garcea ti-a scris cea mai mare aberatie. Nu exista procesor de 12 GHZ si GHZ sunt puterea lui, nu au treaba cu core-urile, e cu totul altceva.

| madalinutza20 a răspuns:

I3 tthe best

| garceacelmaitare a răspuns:

Quad core inseamna 4 nuclee deci sa zicem ca ai frecventa la procesor 3 ghz x 4=12 ghz daca ma intelegi, in fine Tehnoogia i-core ofera o grafica hd da viteza PC-ului si ii mareste performanta sa zic asa. Eu sper ca te-am ajutat sa intelegi ce e un i3 si un quadcore acum fa tu diferenta tongue funda?

| hp8510p a răspuns (pentru garceacelmaitare):

E gresit ce ai spus acolo cu nucleele. Daca ai un procesor de 3ghz quad core asta nu inseamna ca ai 12 ghz! Inseamna ca ai 4 fire de executie