| 123456ano a întrebat:

"Sal TPU!". Sunt in clasa a 10-a la profilul mate-info la un liceu destul de bun in oras. As dori si eu sa imi recomandati o carte care sa ma ajute in progresarea in limbajul de programare c/c++ deoarece ritmul in care invatam la scoala nu este destul de intens si as vrea sa lucrez mai mult decat profesorul imi ofera, sa invat mai multi algoritmi care ma pot ajuta.Limbajul de baza il stiu dar as vrea ceva mai mult. Daca ati putea lasa un site cu un manual pentru c/c++ care m-ar putea ajuta sa progresez sau alte sfaturi care ma pot ajuta va multumesc.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Ai aici manualul scris de nenea care a inventat limbajul: https://www.dropbox.com/......6d7591.zip Asa cum a mai spus un antevorbitor, daca vrei sa treci de la algoritmi la programare atunci cel mai potrivit e sa-ti stabilesti un proiect mic pe care sa incerci sa-l dezvolti de la zero si astfel sa inveti regulile si pattern-urile necesare. Daca ai nelamuriri concrete cauti pe net, stackoverflow(http://stackoverflow.com/) e probabil cea mai buna resursa, tine minte ca de orice te-ai lovi in procesul dezvoltarii unui program este probabil ca altcineva inaintea ta s-a lovit de aceeasi problema si a rezolvat-o, asa ca google la greu...

2 răspunsuri:
| mircea22b a răspuns:

Oricat de mult te-ai stradui nu o sa inveti pana la nivel de programator in liceu. Algoritmii sunt chestii de matematica, nu au multe in comun cu OOP. Daca vrei sa progresezi apuca-te de un programel mai mare. Cand nu stii ceva cauti pe net. Daca si asta e prea putin poti cauta job-uri mai simple pe site-uri de freelancer. Detaliile nu merita retinute pentru ca oricum se schimba de la o versiune la alta. Important e sa stii sa organizezi un proiect mai maricel.