| Dada123452112 a întrebat:

Sal'ut, am varsat suc op[]\e tastatura. Dupa cum puteti observa can apas p scrie \op[]. Sau cand apas l scrie l' sau cand apas "shift" scrie? tastatura este un Razor Ornata Chroma ( Membrane )... exista vreo metoda prin care sa repar chestia asta?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Poti incerca sa o desfaci, scoti cu grija membrana (vezi ca sucul a incleiat-o, desprinde-o usor sa nu se rupa!), scoti controlerul si firul (toata "partea electrica"). Speli tot ce inseamna plastic, inclusiv membrana, cu apa calduta (calduta, nu fierbinte) si sapun lichid (nu detergent de vase sau alte chimicale). Le lasi la uscat (nu pe soba sau calorifer!), montezi totul la loc si vezi ce se intampla. Daca tot nu functioneaza, atunci ghena si alta noua!

| Dada123452112 explică (pentru JackR):

Daca nu isi revine complet o sa incerc... ideea e ca e destul de scumpa si a fost o prostie ce am facut sad, din cate vad butoanele cu pricina nu mai adauga caractere la apasare... merci mult de sfat.

8 răspunsuri:
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

O arunci la gunoi, cumperi alta si nu mai bei sub in preajma ei.

| Dada123452112 explică (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Ai dreptate ca am facut o prostie... dar nu trebuia sa raspunzi asa. sictirit.

| bogdanmihai469 a răspuns:

Incearca sa intri la setarile tastaturii si vezi daca e de acolo problema. Sau vezi daca tastatura e data in engleza sau romana ca daca nu, se mai pot schimba tastele. Daca nu, atunci e de la tastatura si trebuie sa cumperi alta. Bafta!

| bogdanmihai469 a răspuns:

Scuze, n-am vazut ca ai varsat suc

| Chifor_Adrian_1987 a răspuns:

Comandă altă tastatură, și neapărat trebuie deschis laptopul pentru a verifica dacă nu a ajuns lichid pe placa de bază, în caz că ai lichid și pe placa de Bază trebuie sa cureți cu un spray de contact sau isopropanol pentru a evita o alta defectiune mai mare în viitor din cauza oxidării.

| Dada123452112 explică (pentru Chifor_Adrian_1987):

Am desktop, nu laptop, dar aparent dupa uscare s-a cam dus problema si nu imi mai pune caractere in plus, merci de raspuns big grin