| adrianbestboy98 a întrebat:

Sall,am un router Huawei hg655b si vreau sa stiu ce setari sa fac ca mi-se schimba ipu mereu ipu de la tel se duce la raspberry sau la pc ala de la pc se duce la raspberry si tot asa si e naspa sa stau mereu sa configurez serverele si astea, am netu de la romtelecom(actualul telekom)

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Salut.

Problema ta este ca pe telefon, raspberry pi, PC etc, ai ip-ul setat dinamic printr-un server de DHCP si nu manual. Trebuie sa iti setezi tu manual cate un IP pe fiecare device pe care-l ai, si nu cu assignare automata, asa cum ai acum.

Astfel, cand device-urile se vor conecta la ruterul tau, nu vor avea nevoie de ip-uri asignate din pool-ul de DHCP si vor avea IP-ul setat de tine implicit.

Sa-mi spui daca mai ai probleme.

Numai bine,
Shin.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

IP-ul nu e al tau, e al poviderului! Tu ai doar IP local, ala din casa! Ala extern e de la provider! Asa ca joci dupa cum iti canta ala!

| Shin a răspuns (pentru K0sti):

Problema semnalata nu are legatura cu IP-ul extern dat de provider. El se refera la faptul ca are ip-uri dinamice date de serverul de DHCP pe telefon, raspberry si pc.

| K0sti a răspuns (pentru Shin):

Daca e asa, atunci nu are decat sa rezerve adrese fixe pe router! DHCP > Address Reservation!

| Shin a răspuns (pentru K0sti):

"nu are decat sa" implica o singura optiune iar optiuni sunt mai multe. Cum ar fi sa nu folosesti DHCP daca nu ai nevoie si vrei ip-uri fixe.

| K0sti a răspuns (pentru Shin):

Eventual!

| adrianbestboy98 explică (pentru Shin):

Am rezolvat pe un device mai ramane la celelalte big grin i-am dat restart la smart tv si a mers

| Shin a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Bravo.
Seteaza-ti IP-urile pe care ti le doresti pe fiecare device in parte si nu vei mai avea probleme.
S-ar putea insa sa vrei sa aplici varianta lui K0sti pe telefonul mobil, si adica DHCP cu IP preferat setat pe ruter pentru adresa de MAC a telefonului. Astfel vei putea avea IP dinamic pe wireless la telefon si cand te duci in alte locatii, fara sa fie nevoie sa-l reconfigurezi.

Numai bine,
Shin.