| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Salut, astazi am luat un cooler cu tot cu radiatot pentru placa video pentru un pc. Am scos vechiul radiator am schimbat pasta termoconductuoare si am montat noul ventilator cu tot cu cooler. Problema este ca nu imi porneste coolerul. Care ar fi problema? Si cu as putea sa-l fac sa mearga. Funda + Vot.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Poate are numai mufa dar tensiune pe ea ioc.Vezi cu un aparat de masura(pe V) daca vine tensiune pe acea mufa.Multi producatori pentru a reduce costurile renunta la anumita piese/componente.
Daca nu ai tensiune poti alimenta cooler-ul (daca nu face sgomot prea mare )direct din sursa cu 12V (sau 5V dar turatie/zgomot mai mica).

Vezi aici:

http://upload.wikimedia.org/......B00383.jpg

si mareste pe mufa alba si o sa vezi ca tranzistorul notat cu Q 845 din dreapa+(cond) C 27 si C14 lipsesc.

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Fisa/mufa ventilatorului pozitionata corect? Tensiunile de lucru sunt aceleasi la ambele ventilatoare? Exista tensiune pa mufa?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Prima data placa video avea dor radiator fara cooler. Eu i-am comandat un coller cu tot cu raiator de pe net si il am montat. Am vazut ca paca video are mufa de cooler si de aceea i-am luat radiator cu placa video. Problea este cu nu porneste. Care ar fi cauza. Si am verificat mufele si sunt ok.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Am vazut ca placa video suporta si Cooler (ventilator )

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

La mine nu lipsesc. Am sa masor cu un aparat sa vad daca ii da tensiune daca nu o sa-l alimentez de la sursa cu 12 v.

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Succes dar ai grija la +/- (ca cooler-ul sa scoata aerul)thumbs up

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Da da ai dreptate nu imi da nici o tensiune pe mufa de la placa video. Am sa alimentez coolerul de la sursa.

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Ei vezi! E bun si un batran la casa omului nu?winking

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Mare dreptate.

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Poate are numai mufa dar tensiune pe ea ioc.Vezi cu un aparat de masura(pe V) daca vine tensiune pe acea mufa.Multi producatori pentru a reduce costurile renunta la anumita piese/componente.
Daca nu ai tensiune poti alimenta cooler-ul (daca nu face sgomot prea mare )direct din sursa cu 12V (sau 5V dar turatie/zgomot mai mica).

Vezi aici:

http://upload.wikimedia.org/......B00383.jpg

si mareste pe mufa alba si o sa vezi ca tranzistorul notat cu Q 845 din dreapa+(cond) C 27 si C14 lipsesc.