| danyel343 a întrebat:

Sall, sunt pasionat de calculatoare si vreau sa devin programator,sunt din cta,vreau si eu niste recomandari de facultate,liceu, ce limbaje sa invat(nu acum am 14 ani,mai tarziu peste cativa ani), stiu ca este un drum f greu dar am 100% vointa, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa incepi prin a invata cativa algoritmi inainte de a te apuca de un limbaj de programare, de obicei in liceu/facultate in Romanica se programeaza c/c++/c#/java/eclipse/html/php. In liceu pe vremuri se incepea cu pascal si foxpro. Multi folosesc pentru programare Microsoft visual studio acum ii alegerea ta ce vrei sa faci. Sfatul meu ar fi sa cauti o culegere de probleme si sa incepi c/c++ daca ajungi sa stapanesti algoritmii aici pe urma te vei acomoda si cu celelalte limbaje. Bafta!

| suntserios a răspuns (pentru Gas):

Eclipse nu e un limbaj de programare.

"Multi folosesc pentru programare Microsoft visual studio "
nu e corect sa exprimi asa ceva

fiecare isi alege ide si compilatorul in functie de ceea ce vrea sa faca.

| Gas a răspuns (pentru suntserios):

Mi-a scapat eclipse printre degete ai dreptate.
tipul care a pus intrebarea a intrebat de programarea care se face in liceu/facultate si eu din cate stiu majoritatea lucreaza pe visual studio... poate ca in zona in care esti tu la scoli li se impune altceva happy

| suntserios a răspuns (pentru Gas):

Eu ma refer la industria programarii, ca am teminat cu scoala de ceva ani buni.

| Gas a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles ce vrei sa spui, dar eu i-am raspuns celui care a pus intrebarea nu tie.

10 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Uite aici cateva enunturi de probleme: http://info.mcip.ro/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu spune ca nu te apuci acum ca ai 14 ani. Chiar acum e momentul potrivit.
Nu te apuca de limbaje de programare din prima. nu asa se invata programare.

Mai intai inveti algoritmi, structuri de date, faci scheme logice, scrii pseudocod. Pe scurt urmezi logic programa de informatica de la liceu cu specificatia ca trebuie, mereu sa lucrezi in plus.

Primul limbaj la care ar trebui sa te uiti este c/c++, programare procedurala.

In majoritatea facultatilor de profil se face c/c++ si Java in cazul programarii orientate pe obiect.

Deci pe scurt incepe cu lucrurile de baza. Vezi cu ce se mananca programarea prima data, incepe cu inceputul nu te arunca direct la limbaje de programare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre a-ti placea sa stai pe internet sau sa te joci si a face programare e diferenta de la cer la pamant.

Daca aveai vointa incepeai deja pe cont propriu pana acum.

| flyer90 a răspuns:

Iti sugerez sa te apuci de programare web ( siteuri ). Este accesibila si vezi si ceva rezultate destul de repede. Gasesti un tutorial bun pe site-ul asta: http://codeacademy.com/

| danyel343 explică:

Mersi de sfaturi!

| Gas a răspuns (pentru danyel343):

Uite aici un curs cu care ai putea sa incepi: http://www.google.com/......http?/url