| sErGiUuuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Am pus model de deblocare la un Alcatel one touch 991, si m-am jucat la el si dupa 15 incercari imi aprea sa bag contul si parola gmail. Am bagat numele si parola si tot nu merge. Mi-a spus cineva ca trebuie pus softu din nou, stiti cumva cum se pune? URGENT FUNDA

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Nu trebuie sa pui nici un soft nou sau ceva de genul asta. Ce trebuie sa faci tu este simplu, iti voi explica pas cu pas!
1. Inchide telefonul
2. Intra in modul recovery al rom-ului android, cum intri in rom recovery?
Simplu trebuie sa apesi in acelasi timp doua sau 3 butoane in functie de combinatia telefonului de a intra in rom recovery, combinatiile sunt urmatoarele:
power+volum up (apesi in acelasi timp butoanele)
power+volum down (apesi in acelasi timp butoanele)
power+home (apesi in acelasi timp butoanele)
power+home+volum up (apesi in acelasi timp butoanele)
power+home+volum down (apesi in acelasi timp butoanele)
acestea sunt combinatiile care duc in modul rom recovery, una din ele iti va duce telefonul in rom recovery (apropo cand apesi butoanele ti apasat mai mult timp pe ele pana cand intra in rom recovery) in rom recovery navighezi cu tastele volum up/down= sus/jos
power/home/search=selectare (unu din butoanele astea selecreaza ce vrei tu sa faci)
acum ca ai intrat in rom recovery uite ce trebuie sa faci:
Cauta rubrica:
delete all data user/factory reset (adica sterge toate datele userului si reseteaza telefonul la setarile din fabrica)
selecteaza rubrica si pe urma da yes delete all data factory reset
dupa ce termina procesul iti va aparea mesajul
delete data factory reset complet
acum selecteaza rubrica go back (asta daca nu te-a intors automat la meniul rom recovery)
si selecteaza reboot sistem now (restarteaza sistemul)
telefonul se va restarta
dupa ce se aprinde se va incarca sigla telefonului sau sigla android.
Va dura ceva timp acest proces
Dupa ce se termina de incarcat, telefonul tau intra in meniu de configurare android ( exact ca atunci cand ai pornit telefonul prima data)
Toate astea fiind spuse iti urez succes!
P.S o sa pierzi toate datele din telefon
aplicatii
poze
contacte
doar ce se afla in memoria telefonului
daca ai vreo problema spune si te ajut!

| sErGiUuuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru panther2007):

Foarte tare, mersi!

| panther2007 a răspuns (pentru sErGiUuuuuuuuuuuuuuuu):

Nu ai pentru ce! Sper ca ti-am fost de ajutor si ai grija in viitor!

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Du-te la operator

| Love4Music a răspuns:

Incearca sa te conectezi pe calculator cu acel cont, poate ti-ai gresit parola.

Si eu am patit-o dar la mine a mers.

| sErGiUuuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru Love4Music):

Pe calculator merge, dar pe telefon nu merge