| GrE3n a întrebat:

Am un monitor de 17" rezolutia maxima 1280x1024, nu am de gand sa-l schimb prea curand Si vreau sa-mi iau o placa video care sa duca toate jocuriile la rezolutia 1024x768 la vreo 35-50 fps Acest GTS 450 o face? E destul? Sau sa iau un gtx 550 ti Daca iau un gtx 550 ti o sa-l tina o sursa OCZ de 600 w+phenom ii x4 945 3.0 ghz? Care e cea mai buna alegere? Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ia gtx 560se cel mai ine, sau radeon 6850

| GrE3n explică (pentru sltlp):

Ok multumesc

| GrE3n explică (pentru sltlp):

Ok multumesc nu iau amd, au probleme cu driverele

18 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Chiar daca va fi overkill parerea mea este sa mergi pe un GTX 560 SE: http://bit.ly/Lxprnf
Are un pret foarte bun, iar sursa aia o va alimenta fara probleme.
Celelalte componente le ai deja?

| GrE3n explică (pentru IulianP):

Cum adica overkill
da am asa ceva
Amd phenom ii x4 945 3.0 ghz
Asrock 970DE3/U3S3
4 gb ram 1333 Kingston
500 gb HDD WD CB 7200 rpm
Sursa OCZ Stealtxtream 600w reali a costat 450 ron trebuie sa fie buna
Carcasa Raidman Tornado Black
Aceste componente le am deja
De aceasta placa video ce zici? E buna pentru 17"
http://www.azerty.ro/......b-ddr5-fpb
acel gtx 560?

| IulianP a răspuns (pentru GrE3n):

Overkill inseamna ca placa video nu isi va arata adevarata putere pe rezolutia aia.
De ce sa dai 580 RON pe un GTX 550Ti, cand poti da 500 RON pe GTX 560SE care este mai buna.
GTX 560SE este de nivelul unui GTX460/HD6850.

| GrE3n explică (pentru IulianP):

Acel gts 450 nu isi va arata adevarata putere?
ok iau gtx 560 se

| megamix112 a răspuns:

Daca vrei sa iti mearga tot perfect ia un gtx 460 si un procesor Intel i3 si te-ai rezolvat. Dar mai pune un cooler sa nu se incalzeasca prea tare placa video.

| GrE3n explică (pentru megamix112):

Pai dc sa mai pun un cooler pe placa video ca nu fac OC, si de ce sa dau 500 ron pe dual core, cand la 500 ron iau quad core amd, oricum il am deja
jocuriile noi sunt optimizate pe quad,

| sltlp a răspuns (pentru GrE3n):

Deci, nu te lua dupa asta cu i3, e adevarat, i3 e dualcore dar e peste amd-ul tau quad-core. Overkill adica poti tus a dai toate la maxim, ca placa inca nu va fi folosita la intreaga sa capacitate.

| GrE3n explică (pentru sltlp):

Adica acel gts 450? Sau care nu va fi folosita la maxim

| sltlp a răspuns (pentru GrE3n):

560 se. (e mai puternica decat gts 450)

| GrE3n explică (pentru sltlp):

Sal,deci pana la urma nu o sa iau nici 560 se nici gts 450, am mai adunat niste bani acum bugetul e de 650 ron, ce zici de asta? Se merita?
http://www.emag.ro/......201-02-20G

PS: Te rog lamurestema cu ceva, e adevarat ca ATI sau mai nou AMD, au probleme cu driverele? Ca nu vreau sa intru in my computer=CRASH
Intru pe net =CRASH
Dau sa ma joc un joc=CRASH
Instalez driveru-l =CRASH
Ce sa fac?

| sltlp a răspuns (pentru GrE3n):

Tu crezi ca daca ar fia tatea crash-uri ar mai exista firma asta? E adevarat, izolat mai sunt probleme, cum sunt izolat probleme si la nVIDIA. Sicer 7770 se merita, doar daca ai rezolutia mica la monitor 7770 cu oc este cat un 6850. De acea, iti recomand sa mergi pe un 6850 cu racire buna, mai pui ceva oc si o sa fie foarte bine.

| GrE3n explică (pentru sltlp):

Ok,asa merge mersi, o sa iau hd 6850 un gigabyte cu 3 coolere 6870 tot cam la acelasi pret

| sltlp a răspuns (pentru GrE3n):

Daca poti face efotul pana la 6870, fa-l. Daca nu, ramai la 6850

| IulianP a răspuns (pentru GrE3n):

Parerea mea este sa ramai la GTX 560SE pentru ca are un pret excelent.

| megamix112 a răspuns:

Amd-urile sunt instabile majoritatea.