| YoMsG a întrebat:

am Windows 7. Cum sa-l tin sa-l las sa-si faaca zilnic Updaturile sau sa dezactivez updatu?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

@Alinush1995: Daca nu ai fi complet pe linga, chiar ai avea dreptate!
1. Te-ai gindit ca poate omul are licenta valida, nu ca toti calicii de pe aici?
2. NICIODATA nu a fost un virus care sa se propage prin update-urile de la Microsoft. NICIODATA!
3. Invata sa folosesti "decat" asta. Formatarea completa nu are nimic in comun cu formatarea low level. Ce faci in IT, stergi praful de pe calculatoare intr-o sala de net pentru 6 milioane pe luna?
@ViOrel12f: Eu am Windows 7 cu licenta si, indiferent daca ai licenta sau nu, singurul mod inteligent de a aborda update-urile e sa le pui pe manual - cind apar update-uri, Windowsu' tipa, te uiti la fiecare ce face, si alegi ce vrei sa instalezi, simplu. La fel cum a zis un coleg mai sus, si eu recomand calduros Microsoft Essentials. Nu am nici un antivirus/firewall, doar alea din Windows, si si-au facut treaba bine mersi pina acum.
P.S. alinush, eu am vazut primul calculator si am scris primele linii de cod inainte ca spermatozoidul din care provii sa se fi format macar, asa ca nu sari de cur in sus.

21 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dezactiveaza update si daca ai un calculator cumparat formateaza si pune windows fresh si instaleaza doar ce ai nevoie si nimic mai mult.Toate updateurile si alte rahaturi iti face calculatorul sa lucreze din greu si il face slow. Spun asa pentru ca eu asa gandeam ca este mai bine si apoi am vazut asta si pe yahoo.Cei de pe yahoo asa au spus.Nu te lua dupa ce te sfatuie altii pentru ca un virus daca e sa il iei nu te protejeaza updaturile.Mai cauta pe yahoo pe sitele lor ca au pus si ofice si un antivirus free.Bine acum ofice poti lua de oriunde.Deci daca eu am gandit ca asa e bine si am avut apoi si o confirmare din partea lui yahoo.com eu zic ca aia stiu ce spun.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru SexoasaTha):

Sincer asta a fost ceva luni in urma daca nu un an.Eu am pagina de baza Yahoo si intimplator am vazut ceva free office si antivirus.Am deschis si era un articol de la yahoo.De fapt era o tipa care prezenta aceste programe. Dupa am intrat la ei la download asa cum tipa a spus si am luat un program care sincer a uitat cum se numea dar era aproape identic cu cel de la microsoft.Asta era office dar sub un alt nume.Acolo dadea detatlii cine il facuse bla bla dar totul era legal.Eu l-am instalat si a mers fara nici un fel de problmea.Momentan nu il mai am pentru ca am achizitionat un alt calculator.Insa am antivirusul care tot free era.Referitor ce tipa spunea se referea la calculatoarele cumparate de la magazine care au pe ele tot felul de chestii instalate si care fac calculatorul slow.Si printre altele se referea si la update sa faci doar la ce este neaparata nevoie.Deci stirea nu era postata de yahoo ci era enuntat chiar de ei de oamenii lor.Sa iti dau un link nu stau acum sa caut printre miile de ce stiri au cei de pe yahoo.Insa iti pot da antivirusul si daca imi aduc aminte cum se numea office o sa revin si iti scriu pe aici.Nu stiu cum sant calculatoarele din Romania dar cele din state cand cumperi unul direct de la magazin lucru care se intimpla cel mai frecvent pentru ca acolo lumea nu isi configureaza ei singuri calculatoare vin cu tot felul de nici nu stii ce sant alea care deja sant configurate sa se updateze singure automat fara sa te ingrebe nimic si tu vezi ca calculatorul mers incet si spui cum se poate ca e nou ca mai stiu eu n-are nimic.Acelasi lucru face si updateurile daca le lasi automat ele intruna macina acolo cauta ce or cauta si face calculatorul slow.Asta eu am obsv din experienta si apoi am vazut acel articol si cam asta a fost.

Răspuns utilizator avertizat
| 5IrOK a răspuns:

Eu te-as sfatui sa faci toate actualizarile deoarece contin actualizari ale securitatii windows si scade riscul de a lua virusi ....cum vrei eu ti-am dat un sfat
mai poti instala security essentiales de la Microsoft... e un antivirus destul de bun si usor de folosit

Răspuns utilizator avertizat
| DanielaSustinRomania a răspuns:

Eu tin fara