| Ionutrafa33 a întrebat:

Salut, am un pc pe care nu l-am mai folosit o perioada de timp deoarece am fost plecat și când l-am pornit a început să aibă un comportament ciudat.
Coolerele mergeau în viteză foarte mare și erau mult mai gălăgioase, deci toate mergeau în viteză foarte mare cu excepția celui de cpu.
După ce am verificat conectoarele daca sunt bine conectate, a pornit fara sa mai facă zgomot doar că tot nu afișa nimic pe monitor.
Și după pornea și se oprea singur fara sa-i fac nimic, oare ce o fi de vina? Că nu pornește nici monitorul și am schimbat VGA-ul am verificate ramii. Tot m-am gândit să nu fie placa video, oare ce poate fi? M-a poate ajuta cineva va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| colonelumorteni a răspuns:

Inlocuieste-le pe toate alta solutie nu ai ca sa aflii.Inlocuieste toate piesele din pacate asta este singura solutie asa a fost si la mine am inlocuit si placa video si ramii ca sa-mi dau seama de la ce e.Era ramu ars si era si placa video pe duca.Numai asa mi-am dat seama pentru ca ala de la service se uita la mine si eu la el pan mi-a zis ca e placa de baza si n-a fost asa...

32 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Desfaci toate plăcile de pe MB, verifici și cureți contactele, ștergi praful apoi montezi totul la loc cu atenție, spui un "doamne-ajută" și îl repornești

| Ionutrafa33 explică (pentru sierra1):

Am încercat presupun că s-a dus placa video deoarece era c am umedă am șters o cu o cârpă înainte de îl pune în priză dar când l-am pus toate colierelr îndată de cel de pe procesor de învârte au la o viteza mare și după ce am scos-o și a revny dar portul vga de pe placa de baza nu funcționează

| sierra1 a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Din ce spui, ai paradit placa de baza. Alta!

| Ionutrafa33 explică (pentru sierra1):

,,MB"? daca te referi la mother board am făcut o deja și placa video și ramii și c am tot dar nimic cel mai sigur placa video este arsa

| sierra1 a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Ai pus placa ta video (bănuit defectă) in alt pc SIGUR bun? Așa constați ce e defect

| Ionutrafa33 explică (pentru sierra1):

Nu, dar am aflat problema. Este de vină placa video am scos o după am scos ramii le am curățat bine sloturile și am pus vga îl in port îl de pe pe placa și PC se comporta excelent coolerele și au revenit și PC ul merge foarte bine, doar că trebuie să pun o placa noua pentru jocuri și pentru performanta

| GabiDumitrescu a răspuns:

"O perioada de timp" poate insemna 3 luni sau 7 ani... si ar ajuta sa ne spui si cam ce configuratie e aia.

| Ionutrafa33 explică (pentru GabiDumitrescu):

Configurație : procesor core duo e7500
Video Nividia 650 1gb
4gb ram
Hdd+ssd afara =650gb

| Ionutrafa33 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și ne folosit undeva la o sapt

| Ionutrafa33 explică (pentru Ionutrafa33):

Hdd+ssd adata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Ca sa completez ce ziceam mai devreme apropos de valoare... vad ca si tu ai zis de placa de baza - uita-te cu atentie daca nu e ceva umflat pe acolo, la fel si la sursa. Oricum, daca a fost lasat atita timp, nu e de mirare. Eu am plecat vreo 5 zile de acasa, si cand m-am intors nu o mai lua din loc sistemul (i5 3570S, placa de baza de prin 2012) - am bagat si scos cablul in spate de cateva ori, l-am curatat de praf fara sa il dezmembrez, si intr-un final a pornit.

| NisipLaMare a răspuns:

Poate fi bateria de pe placa de baza, pune alta la fel noua.

| Motisor a răspuns:

Vezi sa ții geamurile si usile inchise cand il mai deschizi. In perioada asta încep calculatoarele sa migreze și sa nu te trezești că își ia zborul si rămâi fără el.

| Ionutrafa33 explică (pentru Motisor):

Și ce legătură are asta cu intrebarea mea?

| Motisor a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Totul

| Ionutrafa33 explică (pentru Motisor):

Sincer nu înțeleg oamenii că tine.
Daca chiar ești paraller cu întrebarea pe care am pus o puteai da sa treci mai departe știi? Genu asta de glume chiar nu s amuzante și sunt total lipsite de
sens

| Motisor a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Doar dacă nu înțelegi

| colonelumorteni a răspuns:

Fii atent, scoate ramii.placa video si sursa de curent si pune alti rami si alta placa video si alta sursa de curent ca sa vezi daca vreuna din ele e defecta. Dupa daca nu iti merge cu ramii si placa video nici cu sursa inseamna ca e placa de baza, pui alta placa de baza si daca nici cu aia nu iti merge.

| Ionutrafa33 explică (pentru colonelumorteni):

Pai sunt costuri mari și cred că rami nu au nimic. Dar am întrebat am văzut că placa video era c am umedă înainte să pun PC îl in priză și am constatat că placa video este arsa

| Rhjhfkk a răspuns:

Verifica sursa sa nu aibă ceva. Daca e in regula posibil sa fie de la placa video.

| Ionutrafa33 explică (pentru Rhjhfkk):

Am scos placa video și l-am pornit fara a pornit și cooler ul de pe procesor și toate funcționau la viteza normala doar că după un anumit timp nu știu cred că un minut s-a oprit iar cooler ul de pe procesor dar cel de capac ul protectiv și cel de sub sursa funcționau și m-am gândit că poate vreau un mosfet de placa video este de vina
Se poate repara?
Sau înlocui cu una de ddr 3 sau gdr5?
El este ddr2

| Ionutrafa33 explică (pentru Rhjhfkk):

Sursa nu are nimic

| Ionutrafa33 explică (pentru colonelumorteni):

Un sfat foarte util!
Asta mă gândeam placa video e dusa pentru că atunci când o scot PC îl e normal și sunetul nu provine din coolere este de fapt din placa am analizat mai bine și sunetul de acolo provine
Dar mă gândeam daca se poate restaura placa asta că nu știu pe ce ddr este sau daca merge alta de alt ddr

| Ionutrafa33 explică (pentru colonelumorteni):

Dar marea problema este că nu se afișează nimic pe display
Și după ce l-am pornit fără placa video a pornit normal coolerul de pe procesor a pornit dar după ceva timp iar s-a oprit. Și am încercat să pun vga îl direct pe placa de baza pentru că este singurul pe care îl mai aveam dar tot nu pornea display ul ai idee ce poate fii?
Sau se poate repara simplu fara sa desfac tot PC ul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionutrafa33):

La cit de vechi e, mai degraba il duci intr-un service si le zici ca il vinda ei pe bucati. Nu fac misto, asta e realitatea. Daca nu are valoare sentimentala, fa-i vint. Unul ca asta iei cu 3-400 RON. Uite, sistem de firma cu E7500 si garantie - nu e pe stoc, dar ca sa iti faci idee - https://www.pcmadd.com/......sktop.html

| Ionutrafa33 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da pot găsii și mai ok dar nu mai carcasa costa cât jumate din el

| Ionutrafa33 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si fix c am asta este ideea că îl am de ceva timp și oarecum nu prea îmi vine sa l vand

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Doneaza-l atunci. Sau pastreaza carcasa si SSD-ul, posibil si sursa - nu ai zis ce sursa ai, poate e ceva bun - si schimba tot in rest.

| Ionutrafa33 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sursa este delux de 450w.
Eu nu prea as vrea sa l vand mai ales în starea în care se afla daca i cumpăr o placa video de la AMD de 2 GB care costa undeva pe la 150-200 de lei îl fac și mai puternic și dacă mai investesc in el 200 de lei +200 de lei prețul care am dat pe El. îl duc undeva pe la 400 de lei și la banii ăștia asemenea PC rar mai gesesti.
M am uitat la cel pe care mi l ai trimis aseară, este mult mai slab acela.
are doar 2 GB RAM al meu are 4 doar că e pe DDR2 și nu cred că pot să i pun mai mult de 4sad dar e perfect l am folosit și pentru gaming a dus chiar foarte multe jocuri precum: gta5, watch, dogs, rezident evil6-7, far, cry3, my summer car, mafiia 2 Wolfenstein new order outlast2 și multe altele pe care le am jucat pe toate pe rând. am PC ul de ceva timp doar că înainte să pun PC ul in priză nu am șters placa de apa foarte atent. adică a mai rămas niste apa pe ea ceea, ce cred eu că a dus la un scurt circuit pe placa video. și pentru banii pe care i-am dat pe el m-a surprins
Bun sa revenim!
Deci cum ziceam acela are 2 GB al.meu are 4, ăla nu are placa, al meu are de 1 GB și hai să o luăm așa
Daca la mine Este doar placa video că face niste zgomote ciudate, și dacă e arsa nu o sa mai am semnal la PC in mod automat că doar ea avea port functional de vga, cel de pe placa de baza nu a mers de cand l-am luat
Și dacă mai pun 200 de lei pentru o placa de 2 GB ies și mai ieftin și cu PC mai bun decât acela prezentat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionutrafa33):

ARUNCA MIZERIA AIA SINISTRA DE ASA-ZISA SURSA! Dupa aia ia ceva decent, un Seasonic Bronze+ macar, apoi mai discutam.

| Ionutrafa33 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nahh nu mai complic. Aparent este fix cum am spus eu este placa video arsa.
Am aspirat foarte bine sloturile ramir lor și i am pus și tot n-a mers
După am scos iar placa video și am pornit PC ul fără placa video, am pus vga îl in port îl de pe placa de baza și a pornit fără zgomote, coolerul și a revenit și PC ul a pornit
Deci în concluzie o sa îmi iau o placa mai puternica

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Iar placa video de ce crezi ca e arsa? Pentru ca mizeria aia de sursa da curent de-aiurea! In concluzie, daca iei o placa video noua si pastrezi sursa, vom avea aceeasi discutie in curand...

| colonelumorteni a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Inlocuieste-le pe toate alta solutie nu ai ca sa aflii.Inlocuieste toate piesele din pacate asta este singura solutie asa a fost si la mine am inlocuit si placa video si ramii ca sa-mi dau seama de la ce e.Era ramu ars si era si placa video pe duca.Numai asa mi-am dat seama pentru ca ala de la service se uita la mine si eu la el pan mi-a zis ca e placa de baza si n-a fost asa...