| Alexandru_Nacu_1998 a întrebat:

Am tras cablu (cablu coaxial) vreau sa pun cablu pe home cinema dar mufa de întrare în home cinema este Tolsnic (unde este mufa Tolsnic scrie TV).
Întrebarea mea este: trebuie vreun adaptor coaxial-tolsnic sau face legătura cu televizorul (și televizorul are Tolsnic)?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

De ce ai pune convertor coaxial-toslink cand ai deja toslink pe TV? Nu am experimentat prea mult cu configuratii de genul dar tin minte ca toslink e in special pentru audio, si nu prea ai avea cum sa legi cablul coaxial (cablu tip antena TV) la o iesire TosLink. Nu cred ca exista un asemenea convertor. S-ar putea sa ma insel sau sa fi inteles prost intrebarea.

Un cablu toslink-toslink de la TV la sistem ar trebui sa fie suficient.

Daca te referi la convertoarele de pe eMAG :
https://www.emag.ro/......DC9CWWBBM/

Astea sunt convertoare RCA la TosLink. Nu e cablul coaxial cu care suntem noi familiarizati (cablul de "antena" TV).

Daca TV-ul are Toslink si sistemul cinema are tot toslink atunci un cablu Toslink e suficient.

Dar nu te lua doar dupa raspunsul meu, asteapta sa mai raspunda si altcineva.

Intre timp poti face o poza la cablul coaxial, la porturile TV-ului si sistemului pentru a afla exact care sunt optiunile. Inca nu imi este clar despre ce fel de cablu coaxial e vorba.

| Alexandru_Nacu_1998 explică (pentru PainTech):

Si mai exact ce face dacă fac conexiunea TV home cinema, transmite audio pe home cinema?

| badpanda a răspuns (pentru Alexandru_Nacu_1998):

Cumperi un cablu optic adica toslink si legi tv-ul de home cinema.
Cand vezi un film pe tv o sa auzi sunetul in boxele amplificatorului home cinema.
Cablu coaxial de antena nu are ce cauta in ecuatie.

| PainTech a răspuns (pentru Alexandru_Nacu_1998):

Da. Orice sunet care ar iesi in mod obisnuit prin difuzoarele TV-ului iese acum prin home cinema, indiferent ca e pe modul cablu/antena, pe Youtube sau pe Netflix.

https://www.youtube.com/watch?v=9rK1w93JAwY

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mufa Toslink nu transmite decat semnal audio. Trebuie sa fie altfel de mufa! Cel mai bine era cu o poza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mufa se numeste toslink, nu tolsnic, pune o poză cu mufa pe care o ai s-ar putea sa i ti trebuiasca un adaptor toslink care face legatura la home cinema, repet, pune o poză ca sa vedem despre ce anume este vorba.

| PainTech a răspuns (pentru Alexandru_Nacu_1998):

Aceea e o mufa clasica de antena TV.

Iti trebuie cablu toslink-toslink de la TV la sistem.

| Alexandru_Nacu_1998 explică:

Nu știu cum sa pun poza de pe telefon, pe home cinema scrie la mufa aia (digital in optical, si sub el scrie TV