| Nevastuic a întrebat:

Salu TPU. As vrea sa trec de pe Windows 7 Pe Ubuntu. AM auzit ca Ubuntu e mai bun. Intrebarea mea este daca pot instala programele de la Adobe pe Ubuntu gen Photoshop, Premmiere Pro, After Efects, Ilustrator Cs6 si de la Maxon Cinema4d?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| AlexandruTeodor a răspuns:

Salut, mie personal imi place foarte mult Ubuntu :) Da, poti instala programele dar mult mai greu, prin Terminal + alte programe ( Wine ca sa rulezi.EXE ). Ce-i de la Adobe niciodata nu vor scoate ceva pentru Linux, stiu ca nu au de unde sa scoata bani d'aici. Dar totusi poti instala. Ti-am lasat un tutorial pentru Photoshop. http://www.youtube.com/watch?v=XlqWrLBEHoc. P.S. Intai trebuie sa instalezi Windows Fonts. Daca intampini probleme ma poti contacta pe privat, am cat de cat experienta pe Linux. Succes!

| Nevastuic explică (pentru AlexandruTeodor):

Multumesc

| AlexandruTeodor a răspuns (pentru Nevastuic):

Cu mare placere, daca te-am ajutat imi poti acorda funda. O gasesti in dreapta mesajului meu.

| Nevastuic explică (pentru AlexandruTeodor):

laughing)) stiu unde e laughing)

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar exista sansa Wine, dar este departe de a fi perfect. Sansele mari sunt sa nu mearga. Altfel, Ubuntu NU este mai bun. Ubuntu este o alta abordare a unui sistem de operare care are si avantajul de a fi gratuita. Si atat. Depinde de ceea ce vrei. Daca ai de facut treburi mai serioase, recomand sa ramai la Windows.

| AlexandruTeodor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ubuntu are o securitate foarte buna, avantaj fata de Windows. Ubuntu are acel terminal foarte complex. Si cu Wine poti rula programele ca pe Windows, doar trebuie sa ai instalat programele si font-urile de la Windows!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruTeodor):

Multumesc, nu stiam happy Dupa cum spuneam, continui sa-ti spun faptul ca Wine este departe de a fi perfect. Si ca da rateuri serioase pe programe mai putin complexe decat suita Adobe. Dar tu fa cum crezi. Despre securitate, da, poate. Asta mai ales pentru ca vine cu ea decenta din instalare, desi nu strica sa-l mai aranjezi pe ici, pe colo, ca nici ala nu-nchide chiar toate portitele. Una peste alta, nimic cu care sa nu faci si pe Windows, daca ai timp si chef happy
Ma rog, ma chinui degeaba.

| 8imal a răspuns:

Ai auzit ca ubuntu e bun insa te sfatuiesc sa-l instalezi in virtual box sa vezi daca te descurci cu el!

| TheClassyCat a răspuns:

Nu programele Adobe nu suporta linux\ubuntu exceptie flash si Adobe reader. Mai bine faci dual boot folosesti ubuntu pentru tine si windowsul pentru programele Adobe. Bafta

| AlexandruTeodor a răspuns (pentru TheClassyCat):

Poti instala programele si pe Ubuntu, te chinui un pic dar poti. DualBoot-ul are multe probleme si e cam enervant un pic.