| Matei_Mihai_Alex_1971 a întrebat:

Saluate TPU! M-am virusat aseara si mi-am reinstalat windows-ul instaland, desigur, si Kaspersky. Treaba e ca aseara, la putin timp dupa ce am instalat windows-ul, am primit de la antivirus ca mi-a blocat o descarcare, cu un link catre un site dubios, care trebuia sa descarce un fisier "invoker.js". Azi pe zi, cand stateam pe laptop, m-am trezit cu 4 notificari de la antivirus, in care zice ca mi-a blocat aceeasi descarcare de aseara. Eu, cand am incercat sa instalez windows-ul, prima data am bagat stick-ul si am rulat executabilul (laptop-ul era infectat in momentul ala).
1) Mai am in continuare virusul?
2) Daca la 1) e da, este posibil sa am virusul pe stick?
3) Daca la 2) e nu, este posibila descarcarea de fisiere prin ip sau hwid?
4) Daca la 2) e da, exista vreo metoda de a curata stick-ul, si respectiv laptopul de virus fara a infecta alt calculator?

14 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Cand ai bagat stick-ul pentru a reinstala sistemul de operare pc-ul era in windows? Daca ai facut boot direct de pe stick cu pc-ul stins atunci e ok, dar in cazul asta la un install curat de windows nu ar trebui sa mai ai detectii. Mai ai vreo partitie pe care nu ai formatat-o cand ai instalat?
Daca ai pus windows-ul fara sa opresti pc-ul atunci e posibil (chiar probabil) sa ai si pe stick acum virusul.

| Matei_Mihai_Alex_1971 explică (pentru VoidEternal):

"Cand ai bagat stick-ul pentru a reinstala sistemul de operare pc-ul era in windows?"
Am uitat sa specific in intrebare ca prima data cand am incercat sa reinstalez windows-ul, am bagat stick-ul in pc-ul infectat cand era pornit. Deci, e cum ai zis tu: "Daca ai pus windows-ul fara sa opresti pc-ul atunci e posibil (chiar probabil) sa ai si pe stick acum virusul."

"Mai ai vreo partitie pe care nu ai formatat-o cand ai instalat?"
Nu. Din contra, le-am reformatat pe toate si la unele din ele le-am dat "Remove", pastrand-o doar ala mare, pe care am vrut sa fac instalarea.

| VoidEternal a răspuns (pentru Matei_Mihai_Alex_1971):

Data viitoare ruleaza instalarea direct din bios. E cel mai curat. Eu as pune windows-ul pe alt stick si as reinstala.

| Simpatic a răspuns (pentru TomJerryTom):

Trebuia si tu sa explici pas cu pas ce sa faca, e clar ca nu stie exact cum sa ruleze si antimalware pe langa antivirus. Cu precizarea ca ce depisteaza softurile anti-malware nu depisteaza si antivirusul in general.
Nu ar strica o scanare dupa "rootkit", dar malwarebytes parca are acest mod de scanare by default!

| Matei_Mihai_Alex_1971 explică (pentru TomJerryTom):

Https://www.emsisoft.com/en/ mai poate fi folosit si la altceva in afara de decriptat fisiere?

https://pendrive-virus-remover.software.informer.com/1.0/ sa inteleg ca e un tool care imi curata virusii de pe stick? De ce nu poate sa faca asta un antivirus obisnuit, si e nevoie de un program special pentru stick-uri?

| Simpatic a răspuns (pentru Matei_Mihai_Alex_1971):

Emsisoft este un antimalware de incredere, nu se ocupa cu decriptare, decriptare fac softurile special create dupa ce ai luat ransomware, dar de cele mai multe ori ransomware nu poate sa mai fie decriptat, daca ai un antimlware cu protectie full deci cu licenta acesta poate apara si contra ransomware, dar ala e alt tip de malware tu nu ai avut asa ceva din ce ai scris, pentru ca tie nu ti-a criptat PC-ul!

Cum ti-a spus mai sus psyclepath, poti reinstala din nou windowsul de pe un mediu curat si apoi instalezi antivirusul si suita de antimalware din lista de mai sus a lui tomjerry, daca dupa scanarea cu aceste solutii numai apare nimic atunci ele numai exista.
pasii pentru siguranta ar fi instalarea windowsului, apoi instalarea solutiilor antivirus si la urma instalarea DRIVERELOR necesari doar de pe siteurile producatorilor oficiali!

| TomJerryTom a răspuns (pentru Simpatic):

Scuze! Dar nu prea am timp.

| TomJerryTom a răspuns (pentru Matei_Mihai_Alex_1971):

Da,așa sunt programele software, nu au toate funcțiile, dar ce descarci trebuie scanat cu Virus Total, care poate da și fals pozitiv.

| Matei_Mihai_Alex_1971 explică (pentru Simpatic):

Daca bag stick-ul pe un pc curat pentru a-l curata, exista sanse sa virusez si acel pc?

daca da, ce antivirus as putea sa instalez pe acel dispozitiv pentru a evita virusarea?

| Simpatic a răspuns (pentru Matei_Mihai_Alex_1971):

Daca ai virus pe acel stick da poti virusa acel PC la care conectezi stickul.

Ca si antivirus este bun si kaspersky, avast, bitdefender.

| Simpatic a răspuns (pentru Matei_Mihai_Alex_1971):

Sfatul meu este sa conectezi acel stick la un PC ce are deja un antivirus cu updateurile semnaturilor antivirus la zi, sa-l scanezi pe stick apoi sa ii dai FORMAT (dar nu quick format ci format lung), dupa aceea sa pui pe stick cu rufus sau alt soft asemanator imaginea.iso sau cum vine windowsul pe care vrei sa-l instalezi (windowsul recomand sa fie original de la Microsoft nu de pe net) si apoi poti instala fara probleme pe PC noul windows.

| Matei_Mihai_Alex_1971 explică (pentru Simpatic):

Daca fac asta pe pc-ul virusat, sunt sanse sa il virusez iar? Intreb, ca pe pc-ul virusat am kaspersky actualizat la zi, si nu as vrea sa fac asta pe un pc curat, ca mi-e ca se infecteaza si ala, dupa cum ai zis tu.

| Simpatic a răspuns (pentru Matei_Mihai_Alex_1971):

Pe PC-ul virusat instalezi si dai sa scaneze cu toate softurile ce ti le-a scris in primul comentariu tomjerry, cu acelasi softuri poti de asemenea scana si stickul daca vrei, daca e vreun malware o sa depisteze acele softuri, daca nu e niciun virus, treci mai departe si aplici ce ti-am zis mai sus, adica :

" Sfatul meu este sa conectezi acel stick la un PC ce are deja un antivirus cu updateurile semnaturilor antivirus la zi, sa-l scanezi pe stick apoi sa ii dai FORMAT stickului (dar nu quick format ci format lung), dupa aceea sa pui pe stick cu rufus sau alt soft asemanator imaginea.iso sau cum vine windowsul pe care vrei sa-l instalezi (windowsul recomand sa fie original de la Microsoft nu de pe net, NU crackuit) si apoi poti instala fara probleme pe PC noul windows."

PS: prin windows original ma refer la sistemul de operare windows 10 de exemplu, cel pe care ti-l pune la dispozitie Microsoft gratuit prin softul lor specializat ce poate fi descarcat aici: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10