| anonim_4396 a întrebat:

Salurare. Gasesc si eu pe cineva aici priceput la calculatoare ca sa ma lamureasca cu ceva? Am si eu un harb de unitate (nu prea pierd timpul la calculator ca stau cu telefonul mai mult) si cand o aprind nu se aprinde monitorul, dar monitorul functioneaza. Ce pot face? Am 2 GB de RAM si placa Nvidia Geforce de 256 MB cu un procesor Athlon AMD de 1.8 Ghz.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Da, așa cum spun colegii, pot fi multe probleme: drivere, memoria ram, hd,... trebuie văzut la fața locului. On line nu cred că rezolvi, ai nevoie de cineva priceput ACOLO

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Shoot - după cum zic francezii

| criss8585 a răspuns (pentru sierra1):

Am dezvoltat intrebarea. Sper ca ma poate lamuri cineva cu un raspuns cat de cat ajutator.

| sierra1 a răspuns:

Incearcă cu un alt monitor și spune cum e!

| criss8585 a răspuns (pentru sierra1):

Am incercat...tot nu...

| NLS a răspuns (pentru criss8585):

Daca nu primesti imagine deloc pe monitor,
poate fi RAM-ul.
Fie nu face contact perfect (orice miscare infima ca urmare a dilatarii, pentru ca placutele se incalzesc in timpul functionarii, poate afecta contactul) fie s-a defectat.

Scoti placutele si faci rocada intre ele.
In general asta rezolva problema.
Daca nu merge cu ambele, testeaza toate sloturile disponibile cu doar una din placute infipta, pe rand.

Mai poate fi desigur si placa video.
Placile de baza aveau in general grafica integrata (din 2010 incoace chipul a fost mutat in procesoare, aproape toate au grafica integrata, mai putin cele high end... insa mufele (conectorii) sunt desigur TOT pe placa de baza) astfel ca merita sa incerci cu grafica integrata.

| sierra1 a răspuns (pentru criss8585):

Da, așa cum spun colegii, pot fi multe probleme: drivere, memoria ram, hd,... trebuie văzut la fața locului. On line nu cred că rezolvi, ai nevoie de cineva priceput ACOLO

| Wr3nch a răspuns:

Elaboreaza si poate ai noroc.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Cel mai probabil de la placa video care nu mai functioneaza cum trebuie. Incearca sa conectezi unitatea la alt monitor sau la televizor si daca nu arată nimic nici pe alea, e clar ca este de la placa video.